Připojte se do  N O V É  A N K E T Y
Navigace: Činčily > Bydlení

Bydlení

KLEC
Činčila chovaná v zajetí tráví v kleci většinu svého života, proto by klec měla být pro činčilu dostatečně velká, bezpečná a zábavná.
     - v obchodě je možné sehnat mřížovou klec s plastovou vaničkou
     - je potřeba ji zamezit přístup k plastové vaničce
     - mříže klece by neměly být barvené nebo potažené
     - je možné postavit skříňovou klec - je to sice pracnější, ale činčily to ocení
     - PRO ČINČILY NENÍ VHODNÉ POUŽÍVAT SKLENĚNÁ (NEBO PODOBNÁ) TERÁRIA

UMÍSTĚNÍ KLECE
Klec by měla být umístěna v rohu nebo u stěny místnosti, kde bude mít činčila přes den klid, aby jako každé jiné noční zvíře mohla spát.
     - místnost by měla být dobře větratelná
     - v místnosti by měla být stálá teplota mezi 17 °C až 23 °C
     - místnost musí být světlá
     - klec nesmí být v průvanu
     - místnost nesmí být vlhká
     - pro činčily jsou nebezpečné páry a výpary a cigaretový kouř
     - v blízkosti klece činčily by nemělo být další zvíře
     - klec musí být u zdi
     - klec nesmí být na zemi, ale minimálně ve výšce kolenou
     - klec musí být v klidné části místnosti

VYBAVENÍ KLECE
VEŠKERÉ VYBAVENÍ KLECE BY MĚLO BÝT Z MATERIÁLŮ PRO ČINČILU BEZPEČNÝCH.
Základ klece tvoří domeček. Domeček by měl být z neopracovaného dřeva (nejsou vhodné dřevotříska, překližka, sololit, sololak, dřevo s umakartem nebo lakované dřevo). Rozměry domečku by měly být kolem 25x25 cm s dostatečně velkým vstupním otvorem. Nejlepší domeček je takový, který má všechny stěny uzavřené a jen jeden malý vstupní otvor. Jako vhodný domeček na spaní může být použitá i kameninová drenážní trubka (průměr minimálně 15 cm, délka minimálně 20 cm). Domeček se většinou umísťuje do vyšších pater klece a zajišťuje se proti pádu. Pokud činčila radši spí na zemi, je možné umístit domeček na dno klece. Ne každá činčila však bude spát v domečku. I tak je důležité, aby činčila tu možnost měla.
Každá činčila musí mít keramickou nebo kameninovou misku na granule postavenou na zemi nebo kovovou misku přidělanou za mříže klece. Důležitý je i seník z pozinkovaného drátu zavěšený na stěně klece. V obchodech lze sehnat i závěsné koule na seno. Bohužel už byla zaznamenána úmrtí činčily uškrcením v závěsné kouli. Činčila musí mít nepřetržitý přístup k napáječce. Vhodné je mít venkovní napáječku s nerezovým pítkem s kuličkou. Není vhodná celoskleněná napáječka. Činčila by ji mohla rozkousat o pořezat se. Napáječka nesmí být zavěšená nad seníčkem.
Aby činčila zdravě rostla a nenudila se, potřebuje "hračky". Mezi nejběžnější hračky patří tlusté větve s kůrou z lísek, smrku, jabloní, hrušní nebo vrb (nevhodné jsou větve peckovin nebo větve z černého bezu), neopracovaná prkna sloužící jako poličky ve vzdálenosti 30 cm až 50 cm, rašeliništní kořeny, žebříky, hliněné trubky, minerální kámen na obrušování zubů.
Na dně klece bývá podestýlka z neošetřených hoblin nebo granulát. Podestýlka nesmí prášit (piliny můžou způsobit zánět spojivek) a měla by být zhruba jednou za 1 - 2 týdny vyměňována. Jako podestýlka není vhodná ani sláma nebo seno (hrozí navlhnutí).
Činčila musí mít také přístup ke koupelně. Koupelna může být přímo v kleci nebo venku v místnosti, kde má činčila volný pohyb. Koupelna by opět měla být z materiálu, který činčile neškodí. Činčila se koupe v čistém prosátém písku pro činčily. Některé činčily preferují písek jemnější, některé drsnější.

 
© cincilky.zapisnicek.cz - vytvořte si také své webové stránky