OMLOUVÁM SE VIEŘE, KTERÉ JSEM OMYLEM SMAZALA KOMENTÁŘ - DOTAZ.
Dotaz byl na téma: Činčila si kouše ocásek a bere antibiotika.
[3]admin (admin)Vloženo 25.01.2011 19:11
Dobrý den.
S kousáním ocásku činčily jsem se zatím nesetkala. Je potřeba nejprve zjistit příčinu. Může se jednat o plíseň, na což by pomohl fungistop (lze jej sehnat na internetu) nebo canesten pudr (lze jej sehnat v lékárně). Pokud je však problém jiný, tak nevím. Činčila si také může kousat ocásek z nudy. Jak velkou má klec?
Každopádně antibiotika pro činčilu nejsou příliš vhodná. Velká část veterinářů, kteří se specializují hlavně na kočky a psy, využívá antibiotika jako všelék. Avšak u takto malého zvířete může mít větší podávání antibiotik vážné následky. Je dobré vědět, na kolik rozumí veterinář malým hlodavců, hlavně činčilám, které se od ostatních hlodavců trochu liší. V případě, že veterinář činčilám nerozumí (nespecializuje se na ně), je lepší najít si jiného veterináře.
[4]admin (admin)Vloženo 25.01.2011 19:11
K poslednímu dotazu: Činčila používá ocásek pro udržení stability, když panáčkuje, nebo pro kormidlování při skocích. V případně uříznutí ocásku by se zhoršily schopnosti skákání a musela by se pak upravit klec, ale jinak ji uříznutí ocásku v životě nějak neomezuje.
Já bych se každopádně zaměřila na přesnou diagnózu veterináře. A pokud ji není schopen říct, veterináře bych změnila.
[5]MarkétaVloženo 14.03.2011 21:48
Zdá se mi, že moje činčila celkem moc líňá a přemýšlela jsem, že bych koupila kartáč. Ale nevím jestli s měkkými štětinami nebo s drátky. Děkuji za radu :)
[6]admin (admin)Vloženo 15.03.2011 15:13
Ne každá činčilka má kartáč ráda. Moje holky s ním radši bojují, než aby se nechaly česat. Je možné použít měkký kartáček na zuby nebo kartáč a vlásky pro miminka. Hřeben nebo kartáč s tvrdými štětinami není vhodný. Činčilka je dosti živé zvířátko a mohla by se poranit. Taky má hustou srst, takže se stejně kartáčem do hloubky nedostanete. Já bych určitě preferovala kartáč s měkkými štětinami.
[7]LatishaVloženo 10.05.2011 09:22
Dobrý den,pripada mi ze moje cincilka slinta .. ma porad mokre tlapicky a pod tlamickou ma hodne slepenych chloupku :( nevim co s tim mam delat,v kleci temer neni a pobiha po byte denne i v noci,nikdy nam nerozkousala zadny kabel ani nic podobneho a vykonavat potrebu chodi jen na jedno misto.Jinak je cila,hrava,zvedava a vymete kazdy koutek ted ma tedy obdobi kdy se mnou spi i v posteli a nechce se ode me hnout vsude za mnou chodi jak pejsek.Nikdy tohle nedelala,Mam tedy samecka a mozna je to tim ze by chtel samicku nebo ja nevim.Me to nevadi ze je takovy,jen mam strach aby mu neco nechybelo. A co delat s tim slintanim? :( Moc vas prosim poradte mi.
[8]admin (admin)Vloženo 10.05.2011 13:53
Pokud činčila slintá, může to mít několik příčin. Nejpravděpodobnější je však asi nejzávažnější příčina, a to přerostlé zuby. U stoliček to zjistí pouze VHODNÝ veterinář. U řezáků se zjišťuje délka. Taky může mít něco zapíchnutého v tlamičce. Každopádně bych doporučila toho VHODNÉHO veterináře. Zuby zkontroluje případně na RTG (zpravidla nutná inhalační narkóza) a pak je zbrousí (nesmí je štípat). Činčilka pak potřebuje zprvu vhodnou kašovitou stravu. Jako prevence se využívají granule, vápníková kostka a větvičky na okus.
[9]DomíK.Vloženo 05.11.2011 11:43
Dobrý den, můj činčiláček tahá bříško po zemi, skáče normálně a když chce, tak i chodí normálně. Nikdy předtím jsem to nepostřehla. Vypadá to jako když se protahuje, natažené nohy dozádu a zaklonění a vcelku často(každých pár sekund či minut). Nemůže to být příznak nějaké nemoci,nebo bolestí? Děkuji za jakoukoliv odpověď.
[9] Takhle je těžké poznat podle čeho to je. Jestli se tak jenom protahuje nebo mu něco vadí. Jestli je to při pohybu, může to být z důvodu, že mu chybí vitamíny. Ale spíš bych to viděla na nějaké problémy uvnitř břicha. Bobkuje? Má bobky správné konzistence, barvy, tvaru a velikosti? Je to jen ráno, večer? Nebo je to celý den? Jak starý je činčilák? Nemoci břicha jsou problematické. Laik je nemůže rozpoznat. Zkusila bych najít vhodného veterináře, který mu prohmatá bříško. Případně zjistí, že se jedná o křeče. Pak je potřeba zvýšit příjem vitamínu B.
[11]KateVloženo 13.05.2012 14:36
Dobrý den,
má činčila krvácí, ale nevím odkud. Vždycky, když se ráno probudím tak má třeba na domečku skrvny krve. Nemá žádné tržné rány a nikde na těle nenalézám krev. Nevíte z čeho by to mohlo být?
[11] Příčin může být několik. Je důležité, v jakém množství se krev objevuje, kolik dní to už trvá, co v poslední době jedla apod.
1) Pokud činčila čeká mladé, může se jednat o potrat.
2) Nemusí se jednat o krev, činčilky mohou mít tmavší moč, například po okusování větviček jabloně.
3) Možnou příčinou jsou i například močové kameny.
4) Krvácení může být po úrazu. Je potřeba prohlédnout tělíčko činčilky profouknutím srsti. Často dochází například k amputaci prstíku, což není na první pohled vidět.
5) Činčila trpí zácpou, je nutné navštívit zkušeného veterináře.
6) Může se jednat o zánět, je lepší vzít činčilku ke zkušenému veterináři.
Asi bych ještě den dva počkala, pokud činčilka jinak viditelně nestrádá.
[13]lidaVloženo 28.05.2012 14:46
činčila stará věkově kolem 8 - 10 měsíci, přestala jíst,pít,kadit,čůrat, dostala antibiotika které ji asi nějakým způsobem nepomáhají. Zatím se koupe bez problémů sem tam se i proběhne. Už nevim co bych pro ni udelala
[15]KatkaVloženo 19.08.2012 18:47
Dobrý den, já bych potrebovala poradit nebo spoš pomoct.Moje činčila si ukousala vousy a nevím proc muze to být tím ze sem jí dala jinej druh stromu na kousání ? .. Nebo čím ? je snas nemocna ? . byla bych ráda strasne moc rada za pomoct .. email kdyz tak housenka223@seznam.cz ;) .. Dekuju
[15] Kousání vousků nemusí být vždy projevem nemoci. U mých se to taky občas stává, ale spíš protože se nudí. Často není potřeba se obávat, vousky dorostou. Zkusila bych ji nejprve přidat do klece nějakou hračku nebo ji vnitřek klece přestavět. Může to být samozřejmě způsobeno i tím jiným stromem. Hlavně je potřeba dodržet povolené stromy.
[17]LuckaVloženo 08.03.2013 11:29
Dobrý den. Chtěla jsem se optat : Může mít činčilka na něco alergii? Pokud ano tak na co. Moc Vám děkuji za odpověď.
[18]admin (admin)Vloženo 12.03.2013 17:57
Myslím, že může mít alergii. Ale takhle přesně odpovědět nedokážu. Pokud vám přijde na vaší činčilce něco divného, radši navštivte veterináře.
[19]JanaVloženo 10.05.2013 20:17
Dobrý den, může mi někdo poradit, mám páreček sameček je starší 14 let samička 4, když je dám k sobě tak jakoby se muckaly a sameček samičku jakoby okusuje = samička má potom vypadanou srst většinou za uchem nebo v koutku oka, nevíte čím by to mohlo být? Když ji ten sameček okusuje tak samička drží a nevypadá,že by jí to bylo nepříjemné nebo ji to dokonce bolelo.Předem díky
[19] Může ji okusovat z lásky nebo i z nudy. Taky se mi to stává u činčil. Pokud z okousaných míst nevypadávají šupinky kůže, zkusila bych do klece dát něco nového, čím se zabaví. Kdyby to nepomáhalo, zajela bych na veterinu, aby udělali stěr kvůli parazitům.
[21]HedušVloženo 28.05.2013 20:27
Dobrý den,moje činčila má na bázi vousků malé hnědé části. Nejspíš se jí to rozšiřuje na ostatní vousky. Vousky jsou hnědé jen na začátku a dál vypadají normálně. Prosím o radu. Děkuji.
[21] Tak s tím bohužel neporadím. Zatím jsem se s tím nesetkala. Nemůžou být jen špinavé? Ale pokud si nejste jistí, radši zajděte za veterinářem.
[23]ZlataVloženo 29.05.2013 12:42
Dobrý den.
Máme takový problém.Náš činčilák měl před týdnem přerostlé zuby a dolní vyražené(nevím teda jak se mu to podařilo) a začalo mu to hnisat a on přestal jíst :( Byli jsme u dobrého veterináře a ten ho uspal a vše mu dal do pořádku a nasadil mu antibiotika. Jenže náš činčilák prostě ubírá na váze a my už nevíme co dělat.Davali jsme mu jíst přes stříkačku a pít to samé.Teď už má zoubky normální,ale pořád nejí,tak jako dřív a je bez života.Trošku si poskáče,ale už tolik neběhá po bytě jako běhal.Včera si konečně sám vzal list od panpelišky a snědl ho celý,ale výživu speciální pro něj zatím nejí...jen když mu jí smícháme s vodou...Co mi poradíte.Já bych vysadila antibiotika....děkuji za odpověď!
[23] Dobrý den. Jestli ještě bere antibiotika, může to nechutenství být tím. Zkuste zkontaktovat veterináře, jestli je ještě musí brát. Sama bych je radši nevysazovala. Pokud jí měkčené granulky vodou, může být ještě pořád problém v zubech. Při broušení, pokud dojde k nějakému poranění pusy, to chvíli činčilám trvá, než se rozežerou. Pokračujte krmením měkčeného krmiva, ale zároveň přidávejte aspoň pamlsky tvrdé (svatojánský chléb, hrachové vločky), pokud to dříve žral. Zkuste i čerstvou vrbovou větvičku, aby si protrénoval zuby.
[25]ZlataVloženo 29.05.2013 19:38
My jsme tam včera byli u veterináře a on mi řekl,že je můžeme vysadit.Protože jsem mu říkala,že mi píjde,že mu to jenom ubližuje.Je to týden co ty antibiotika bere a zoubky má už zdravé...jen ho to asi trošku bilí a proto se bojí kousat něco trvdého.Má tam speciální kámen (něco jako sépiová kost) na broušení zoubku...on po každém jídle příjde k tomu a začne si tam o to otírat tvařičku..poraněný byl určitě po tom zákroku...to nám řekl i sám doktor. Já se bojím,že nám nebude přibírat :( Jinak Vám mooooc děkuji!!!
[25] Pokud máte strach, že by nepřibíral, dejte mu do jídla něco, co měl rád. Jestli byl zvyklý na ovesné vločky, přisypte mu je ke granulím. Jestli ne, radši to nezkoušejte.
[27]ZlataVloženo 30.05.2013 07:36
Tohle všechno jsme mu už dali :( a nic...to co měl rád moc nejí...jí jenom ovoce,ale trochu a listy od pampelišek a včera mi volala mamka,že opět zhubnul :( asi bude muset opět pod narkózu a doktor mu bude muset vzít krev...
[29]Tohle jsem bohužel zažila se svojí první činčilkou. Také ledviny.
[31]ZlataVloženo 01.06.2013 07:52
Můžu se jen zeptat?jak je možné,že mu takhle onemocní ledviny? celé 4roky úžasné zvířátko...láska největší.Byl vycvičený...nekousal nám nábytek...na záchod chodil vždy jen na své místo...ach jo..je to tak těžký se smířit,že už není :(
[31] Nevím. Moje činčila to měla vrozené, ale oproti vašemu zemřela poměrně brzy. Bylo ji pár měsíců. Ale mohlo to u něj být stravou. Nevím, čím přesně byl krmený. Také je možné, že to udělala ta antibiotika, činčily jsou hodně citlivá zvířátka. Těžko říct.
[33]PetrVloženo 06.06.2013 14:50
Potřeboval bych poradit.Moje činčila už tak týden leží dole v kleci a vůbec se nehýbe.Nevíte co s ní muže být?
[34]admin (admin)Vloženo 06.06.2013 17:14
Jenom leží? Žere? Pokud jen leží a nežere, tak už je to hodně špatné a pravděpodobně ji není pomoci :-(
[35]PetrVloženo 06.06.2013 18:46
Moc nežere,ale když ji pustím do místnosti tak si sedne na teplý radiátor a ani se nehne.Nemuže být nachlazená?
[35] Co znamená, že moc nežere? Kolik toho sní? Čím je krmená? Bobkuje? Jak vypadají bobky? Nemá vlhký čumáček? Jak se ji dýchá? Nachlazená být samozřejmě může. Stačí, jestli byla nějakou dobu v průvanu. Pokud se u vás doma v poslední době objevilo nachlazení nebo jiné dýchací problémy, je možné, že to získala i od vás. Nachlazení byl měl řešit veterinář. Předepíše ji nějaké léky a doporučí vitamín C. Zároveň byste měli činčilu (pokud to opravdu je nachlazení) přesunout s klecí na místo, kde průvan ani nízká teplota nejsou. Dále by se s činčilou nemělo příliš manipulovat a převážet ji. Samozřejmě návštěva veterináře je vhodná. Činčila by neměla být stresovaná a pokud je to možné, je lepší, když veterinář dorazí k vám domů, kde je činčila ve známém prostředí.
[37]pavlinaVloženo 07.06.2013 09:12
naše činčila je apatická nechce jist ani pít.teplotu má v normě.má takový bělavý výtok od zadečku nebo od přir.nevím přesně.trvá to 2 dny.je přes léto venku ,je na to zvyklá.máme ji 4 roky.mohla nastydnout.čumáček má studený,pořád jen sedí na místě.děkuji za odpověd
[37] Pokud nechce jíst ani pít, je to vážný stav a je nejlepší navštívit veterináře. Hladová činčila většinou nevydrží dlouho. Je potřeba do ní alespoň něco dostat. Apatie, nechutenství i výtok by mohl ukazovat na nachlazení. Přeneste ji domů do známého místa a pokuste se do ní dostat vitamíny. Pokud je zvyklá na čerstvé jablíčko, začněte s ním. Bobky má jinak v pořádku?
[39]pavlinaVloženo 07.06.2013 18:47
tohle jsem udělala vše již ráno.marně.bohužel po obědě nám umřela.je to divné.včera ráno byla v pořádku,ten výtok byl z pochvy.i tak vám děkuji.
Dobry den, prosila bych o radu mam cincilacka cca 1 rok a zda se mi ze nepribyra a jako by mu bela srst. A dneska se mi stalo, ze jsem si ho vzala a on jakoby skocil na zem a zadni nohy si da za usi a jako ryba skace po zemi vubec nevim co s nim. Predem dekuji. Prosim odepipiste mi na email megg2@seznam.cz
[40] Trošku z toho nejsem moudrá. Jak je krmený? Bobkuje? Jakou barvu mají zuby? Nějak si neumím představit, jak si dal nohy za uši. Každopádně to není normální. A s běláním srsti jsem se nesetkala. Jestli spadnul z velké výšky, mohl by mít něco zlomeného nebo naraženého. Určitě bych s ním šla k POŘÁDNÉMU veterináři.
[43]miraVloženo 30.07.2013 13:22
Dobrý den, chci se zeptat moje činčilka pořád jen sedí v domečku v kleci a když jí chci vyndat a pochovat tak na mě prská. nevíte čím to je?Ale když jí chci dát rozinku tak si jí normalně vezme... Jestli pije to nevím. ale Asi moć ne. J e to normální že moc nepije?? Dekuji
[43] Činčily moc nepijí, ale vodu musí mít v napáječce pořád a čerstvou. Sedí v domečku v kleci jen v těhlech vedrech nebo pořád? Jestli jen nyní, je prostě unavená z tepla a je dobře, že moc neřádí, protože by to pro ní mohlo být i kritické. Jestli je to takhle pořád, zjistěte, jak často bobkuje a jaké má bobky, kolik toho sežere a jestli ji nějak moc nekolísá hmotnost. Pak by bylo nutné jít s ní k veterináři.
[45]miraVloženo 30.07.2013 17:21
Bobkuje pořád stejně... A v domečku sedí jen dneska. A ještě jeden dotaz! Její barva zubů je do oranžova... je to normální?? Dekuji :)
[45] Zuby činčily mají být tmavě žluté až oranžové. Spíš naopak bílá barva je špatná.
Pokud je to jen dneska, je třeba jen po těch vedrech unavená. Zkusila bych ji přesvědčit, aby něco sežrala. Třeba i rozinku, i když jich nesmí moc. Jen abyste měli jistotu, že žere. Pokud je zvyklá na čerstvé jablíčko, můžete ji ho kousek dát. Pokud ho však nezná, nedávejte ji ho. Kolik je činčilce? Radši ji pozorujte a pokud se vám nebude líbit ani zítra, kontaktujte veterináře. Měl by vám poradit, zda ji v tomhle počasí vozit k němu nebo ne.
[47]miraVloženo 30.07.2013 19:44
Moc děkuji... Je jí necelej rok a narodila se v říjnu, Teď k večeru už je lepší, už vylejzá a je v písku
A mám ještě dvě otázky :D jak jí mám zvážit když mi pořád utíka??, A Jak velká by měla být miska na písek kde se koupe?? Dekuji.
[48]admin (admin)Vloženo 30.07.2013 19:53
Miska nemusí být moc veliká. Stačí taková, aby se v ní činčila otočila. Často se používají různé zapékací misky.
Vážení činčily je vždycky složité. Pokud činčila nevydrží na váze ani chviličku, často se dává třeba do přepravky a váží se s přepravkou na kuchyňské váze.
Je to trošku silné, ale mně před lety zemřela 3-4 měsíční činčila na otravu krve. Měla nedorostlé ledviny. Nedávno se tu řešilo něco podobného i u starší činčily. Tak snad to nepotká vás.
[49]miraVloženo 31.07.2013 18:23
mám ještě pár otazek... Je pravda že činčili se mají krmit až na noc? A kolik gramů by měla vážit v jednom roce?? Dekuji... Ps: Doufám že nevadí že se takhle pořád ptam...
[49] Měly by se krmit na noc, ale vůbec nevadí, když mají přístup k jídlu pořád. Někdy krmím i ráno, když si všechno v noci sežerou. To už ráno čekají na příděl. Na roce je činčila dospělá, takže by měla vážit 400 - 600 g.
[50] Pokud není činčila přehřátá, měla by mít studená ouška. Pokud je jí teplo, na ouškách se objeví červené vystouplé žilky. Jsou však špatně vidět kvůli zbarvení kůže. Nejlépe je to vidět u světlých mutací. Jakmile jsou teplá, činčila by se měla chladit. To se do klece dá třeba PET láhev se studenou vodou (nebo s ledem) a obalí se do nějaké látky. Činčila však tu láhev nesmí prokousnout.
[52]mraVloženo 01.08.2013 16:50
Děkuji moc... Nevadí že se takhle ptám?? Já jsem měl doma fretku a o fretkách jsem se dozvěděl na internetu mnohem víc než o činčilách. A teď jsem našel tuhle super stranku tak se ptám i když má doma činčilu necelej rok tak o ni málo vím... Ještě mám otázky, můžu činčile přemístit misku s jídlem s jiného rohu klece do druhého?A misku s pískem to samé??.A už se mi povedlo jí zvážit a váží 520gramů(v srpnu jí bude 1 rok) je to v pořádku teda?? mě přijde že váží docela hodně(pohlaví- Paní od které jsem ji kupoval tak říkala že to je holka, ale já nevím protože to nepoznám i když se koukám na obrázky na internetu... Děkuji moc.
[52] Vůbec mi nevadí dotazy. Proto to tu je. Hmotnost 520 g je naprosto ukázková. Co se týče přemístění misek, je to dobrý nápad. Dokonce se čas od času doporučuje to udělat, aby činčila nezakrněla a musela ještě trošku hledat potravu a orientovat se v novém. A na pohlaví vůbec nezáleží, pokud máte jednu. Já jsem tenkrát kupovala holku. To říkal chovatel. Pak jsem kupovala ještě jednu, protože jsem nechtěla páreček. V té době jsem nebyla schopná rozlišit, co je co, ale viděla jsem, že jsou stejného pohlaví. To mi stačilo. Platí jen to, že samička má vše blíž u sebe. Sameček má asi centimetrovou mezeru.
[54]JanaVloženo 01.08.2013 20:57
Dobrý den, moje činča má cca 14dni mokrou tlamick,packy a krk-zacuchane a zapachajici. Vsude ctu,ze je to zuby,ale ona zere,beha,bobkuje.. Za tyden ji bude 7let. Dekuji za radu.
[54] I přesto, že žere, by to mohly být zuby. Taky, ač se to v tomhle počasí nezdá, může být nachlazená. Určitě s ní jděte k veterináři.
[56]jakubVloženo 22.08.2013 15:01
dobrý den, moj drobec na mna neustale prska, je to samicka trojmesacna, mam ju cerstvo,ale chovatel ju naucil na ruky aj vsetko..teraz som ju doniesol do mojej klietky a sama beha ale na mna prska z rohu nad domcekom akonahle otvorim dvierka a natiahnem k nej ruku..nejaky tutorial zaruceny ako si ju skamosit a nepokazit si to u nej nevzdy??? ledva som ju prsvedcil na pamlsok z vrchu dlane to je vsetko..majitelka mi ju davala z pleca, tak neiem ci jej nevoniam abo co...za kazdu radu dakujem
[58]MichaelaVloženo 31.08.2013 08:03
dobrý den moje činčila (samec) od včerejška se mu jakoby špatně dýchá jako kdyby měl rýmu. Je to možné? a když něco jí tak se trochu °dusí° jakoby začne prskat nebo já nevim jak bych to vysvětlila . Dělá mi to starosti. Prosím poradte mi a prosím co nejdřív děkuji.
[58] Nevím, jak přesně to vypadá. Možností je několik. Často to bývá nachlazení činčily. Činčila prská a může mít mokro u čumáčku. Pokud se to tomu podobá, nechte ho v klidu a v místnosti, kde nebude průvan.
Nebo může mít něco zapíchnutého v pusince. Pak je potřeba pusinku zkontrolovat a vyčistit.
Pokud se neprokáže ani jedna z těchto dvou alternativ, zajděte radši za zkušeným veterinářem.
[60]PetraVloženo 02.09.2013 18:29
Dobrý den, mám takový dotaz. Moje skoro 8miletá činčila moc nežere (znamená to, že má skoro pořád plnou misku), bobky má menší než obvykle, dost často jen leží v domečku, moc neběhá a dost často se protahuje, jako by jí něco bolelo.Když se snaží něco sežrat, tak si zřejmě stěžuje. Když sedí propadají se jí zádíčka. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.
[60] Má v pořádku zuby? Třeba ji nejde kousat, tak se nenají. Od toho by pak mohla být hubená. Nechte si zuby vyšetřit. Zatím sežeňte Rodicare. Granule rozmačkejte a s Rodicare smíchejte. Vzniklou kašičkou činčilu krmte.
Seno mizí? Vodu pije?
[61] Vodu pije minimálně. Seno je jediné, co se snaží víc jíst. Děkuji za odpověď.
[63]BlankaVloženo 03.09.2013 20:03
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli činčilky vydávají zvuky podobající se jemnému kňournutí... Pokud to není běžné, co to znamená? Je tříměsíční, doma ji máme asi 14 dní. Je veselá, čilá, dobře jí... Ráda běhá mimo klec, ale občas prostě "kvíká"....
[63] Činčily vydávají hodně zvuků. Některé jsou kontaktní, protože hledá kamaráda, nebo jen vyjadřuje svoji spokojenost. To je takové jemné kňourání, jak popisujete. Jiné jsou žebrací, jiné ze strachu. Jakmile se bojí, začne hlasitě štěkat. Někdy se ten zvuk může objevit i ve spánku, protože se ji něco zdá. To je pak důležité na ni promluvit a uklidnit ji tím.
[65]LenkaVloženo 04.09.2013 14:49
Dobrý den, máte zkušenosti i s úrazy elektrickým proudem? Respektive se stavem "po"? Činčilka byla tak šikovná, že odtrhla lištu a dostala se ke kabelu, který byl pod proudem a pecku bohužel dostala. Přežila to bez zjevných problémů, ale není to ona. Je zaprdlá, baští, ale ne s takovou chutí, často polehává... a na to jaká to byla lumpice je teď spíše apatická. Vet nic konkrétního nenašel, pouze doporučil vitamíny a hlídat kdyby se stav zhoršil. Nenapadá vás něco jak jí pomoci? Už to bude cca týden od úrazu. Trochu zhubla, ale nijak výrazně. Je mi úzko s těch jejích smutných oček... :o((
[65] S tímto zkušenost bohužel (bohudík) nemám. Je možné, že je pořád ještě otřesená. Týden ji třeba nestačí. Veterinář ji dělal kompletní prohlídku? Pokud baští dostatečně a pije, vitamíny by měly stačit. Pokud byl jakýmkoliv způsobem narušen mozek, je možné, že se bude chovat jinak. Na posílení nervové soustavy je vitamín B. Klidně kupte v lékárně rozpustný B-komplex a dávejte ji ho do napáječky. Zkuste ji zároveň nějak stimulovat. Dejte ji její oblíbený pamlsek někam, kde si ho musí trochu "ulovit". Pár dní ji ještě nepouštějte po místnosti, musí odpočívat. Víc vám asi neporadím.
[67]LenkaVloženo 04.09.2013 17:36
Vet ji celou zkoukl a trochu i nevěřícně kroutil hlavou, že to přežila. Dostala zásah přímo do čumáčku. O oblíbené dobroty moc velký zájem nemá. Vezme si, ukousne a zbytek nechá. Ten vitamín B určitě zkusím. Třeba si jen opravdu potřebuje odpočinout. Děkuji za rady a přeji, ať ani nadále nemusíte podobné trable řešit...
Dobrý den, asi před dvěma dny jsem si všimla, že má můj činčilák takový tmavě červený flíček v oušku. Vypadá to jakoby to měl odřené nebo jako taková tmavě červená modřinka. Ale strup tam nemá a ani kůže nevypadá narušená. Nejdřív jsem si myslela, že třeba spadnul a praštil se nebo tak něco ale dneska jsem si všimla, že to má i druhý činčilák (bydlí spolu). Každý to má jen v jednom oušku a jinak jim nic není, žerou, bobkujou, pijou, běhají... Ani jinde na kůži už nic nemají, žádné šupinky nebo tak. Nevíte co to může být? Předem moc díky za radu.
[69] Těžko se takhle odpovídá. Pokud jste vyloučili plísně, tak nevím. Je možné, že jsou oba opravdu poranění. Třeba se poprali. Nebo se odřeli například o domeček. Pokud by se flíček zvětšoval nebo se objevil někde další, jděte s nimi k veterináři. To samé platí, kdyby jim začala vypadávat srst, měli by šupinky, byli by apatiční nebo by přestali žrát. Zároveň prohlídněte klec, jestli v ní opravdu není místo, kde by se mohli zranit.
[70] Moc děkuji za odpověd. Zkusila jsem jim na ty místečka dat trochu fungistopu kdyby to náhodou byla ta plíseň. Nevíte za jak dlouho by se projevilo, že to pomohlo? Všude píšou, že zabírá velmi rychle, tak jestli třeba po víkendu už by bylo znát zlepšení? A jak často jim to na ty ouška můžu dát? Ráno a večer třeba?
[71] Jak rychlý je, to nevím. Asi záleží na tom, jak velké je napadení plísní. Já jsem fungistop dávala do písku. Taky je možné ránu přímo potřít, třeba dvakrát denně. Hlavně, aby to činčily nežraly.
[73]Martin Vloženo 11.09.2013 20:21
Dobrý den, včera večer jsem zpozoroval u mé činčily (sameček 1rok), stav, který přímo nemohu popsat,jelikož se to stalo velmi rychle, činčila si běhala a náhle si nehnutě lehla na bok a křečovitě stahovala zadní partie těla, poté asi jen 15 min ležela a pak opět v poklidu začla běhat a zlobit..stalo se to poprvé. Dnes jsem dokonce vypozoroval, že v jednom z uší má bolák, nejspíše po nějakém škrábnutí, to spolu nejspíše nebude mít žadnou souvislost, spíše mě trápí ty křeče,aby se to neopakovalo, a jak tomu popřípadě zabránit, jinak zítra zvažuji návštěvu veteriny, ale moc jim po zkušenostech nedůvěřuji.Budu rád za každou odpoveď a radu.
[73] Ty křeče můžou mít nervový původ. Zkuste ji do pití rozpustit B-komplex. To může nervovou soustavu trošku posílit. Kdyby se to nezměnilo nebo dokonce zhoršilo, navštivte veterináře.
Ve vedrech to může být i z vyčerpání nebo dehydratace. Teď bych to přisuzovala té nervové soustavě.
[75]Sherlock9Vloženo 20.09.2013 05:19
Dobrý den, máme doma dvě činčilky (samička) a jedna už týden krvácí. Celou jsem ji důkladně prohlídla a myslím si, že to má z pravé zadní packy, ale přijde mi to divné, aby tolik krve (jsou to opravdu velké loužičky už skoro týden) bylo z jedné nožky. Přendali jsme ji z klece do plastové bedny a místo pilin podestlali krabicovými kartony, aby se nemohla o nic škrábnout, ale vzhledem k tomu, že má trošku krve vždy i kolem pusinky, si myslím, že si to rozkousává. Nevíte, co bychom s ní měli dělat? Dnes asi zajedem na veterinu, ale i tam už jsme byli a nic nám neřekli.
Děkuji
[75] Je možné, že se poranila nebo ji to udělala ta druhá činčila a teď, jak se ji to hojí, ji to svědí a kouše si to. Nebo si nožičku kouše jen tak z nudy. Každopádně je nechte pár dní odděleně. Kdyby to totiž byla práce té druhé, aspoň se ji to zahojí. Dejte ji tam ale dost hraček, aby se tolik nenudila. Zároveň ji nožičku kontrolujte, aby se ji to nezanítilo. Když vám veterinář nepomohl, zkuste najít jiného. Máte předepsané nějaké léky nebo dezinfekci? Nejdřív musíte znát příčinu, abyste ji mohli bez problémů léčit.
[77]Sherlock9Vloženo 20.09.2013 09:24
Dneska jsme ještě byli u veterináře a ten nám dal antibiotika (3 injekce a prášek na okamžité ošetření) a poradil nám, ať ji na ně dáme i aktimel, který jí pomůže obnovit střevní mikroflóru po lécích. Nejspíše má sedřené polštářky na zadní nožce, a protože ji to svědí, kouše si to. Děkuji
[79] Může být nastydlá. Taky může mít něco zaraženého v tlamičce. Jí dostatečně? Pije? Má v pořádku bobky? Nemá mokro u čumáčku? To vše si pořádně zjistěte a zajděte s ní na veterinu k dobrému veterináři, který rozumí činčilám.
[88] Těžko takhle říct. Nevím, jestli to nemůže být třeba z granulí, protože tam se občas brouci vyskytují. Každopádně činčila v teráriu nemá co dělat. Je tam pro ni nevhodný vzduch - teplo a vlhko. Činčila má mít klec. Vše pořádně vyčistěte a zkuste měnit často podestýlku. Nevím, jakou používáte, ale některé můžou být nevhodné. Taky pořádně prohlídněte žrádlo, jestli není napadené. A v neposlední řadě prohlídněte činčilu, jestli nemá nějaké parazity.
[90]markétaVloženo 11.11.2013 09:04
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nemáte zkušenost stím, když činčila se po jídle dusí. Začalo to kýcháním a hlasitým dýcháním, ale delala to jen obcas a u veterinare zrovna vůbec, tak jí dal nějaká atb. Ale vůbecse to nezlepšilo, je to horší, ted je to v takovém stádiu ze po každém jídle se dáví jako by ji to jídlo vlezlo do čumáku a ona ho pak chtěla dostat ven přes nos (jako když nám vleze jídlo do špatné dírky místo hltanu do hrtanu :) jestli chápete)Jela bych k doktorovi zase, jenze je problém , že to nedělá pořád, jen při jídle a při mé smůle to u veterináře zase dělat nebude :( děkuji za každou radu
ještě bych chtěla dodat, že jí, pije a hraje si jako dřív, myslela jsem si, že t může bát zánět dýchacích cest, ale vzhledem k tomu, že atb nezabrala a druhá činčila, se kterou je pořád ve styku to nechytla, tak nevím, prý se totiž přenáší...
[90]
[91] A nemůže mít jen něco zapíchnutého v papulce, co ji při jídle dráždí? Jestliže to nemá druhá činčila, nemělo by to být přenosné. Taky by mohla mít někde "nádor", který ji překáží, proto to druhá nemá. Váš veterinář rozumí činčilám a má vhodné vybavení, aby ji mohl udělat například RTG pod inhalační narkózou? Jestli ne, zkuste vyhledat nějakého jiného pro porovnání. Mezi nejlepší patří MVDr. Jekl z Brna a MVDr. Lietavcová z Prahy.
[93]markétaVloženo 12.11.2013 20:15
děkuji za odpověď, bohuzel jsem z Ostravy, tak doufam, ze si tady u nás sní taky někdo poradí :)
[94]SimomaVloženo 17.11.2013 13:51
Dobrý den, mám dvou měsíčního samečka, každý večer ho pouštím po pokoji cca tak na 3h ale přijde mu to málo, nechce zpátky do klece, a když ho zavřu, tak se snaží za každou cenu dostat ven, teda nejprve sní vše co jsem mu tam dala a dál se dobývá ven a přestane, až když zasnu a je naprosté ticho. Je to normální? A pak bych se chtěla zeptat kolik by měl vážit ve 2měs.? Hrozně moc papá, dávám mu každé ráno a večer malinko granulek do misky a přes den má k dispozici seno a dostává pamlsky(1xkřížálu, 2-3lístky růže, list kopřivy, někdy dostane šípek nebo sušený chléb a jednou týdně mu dopřeji hrozinku. Není to hodně na tak malého tvorečka? Jenže on je po jídle jak divej, je schopnej vylézt na skříň na ty pamlsky a hodněkrát si už namlel ale naštěstí si nic neudělal ale je to otázka času, kdy špatně spadne. Je tak divej po tom jídle, že ho krade i mě z talíře a leze mi do pusy, když jím :-D ... Děkuji za přečtení mého románu a za odpověď :)
[94] To že činčile nestačí její výběh je normální. Taky mi to holky dělají. To si kolikrát i samy vlezou do přepravky, ale pak chtějí z klece zase ven.
Pamlsků bych dávala méně, tak jeden kousek denně, raději dokonce obden.
[95] Činčila se rodí s hmotností 30 až 50 g, na čtyřech měsících má mít 400 až 500 g, takže si myslím, že by ve dvou měsících měla mít 200 až 300 g. Jestli rád jí, to co má jíst, neřešila bych, jestli váží víc.
[97]SimonaVloženo 19.11.2013 14:11
Vážila jsem ho, má 300 g :) .. takže mu mám raději dávat třeba jednu křížalu denně a druhý den mu dát třeba šípek a další den třeba lístek růže a takhle to střídat?
[97] Určitě jeden den něco, druhý den něco atd. Prostřídávat, aby pořád jen nejedl sladké rozinky.
[99]SimonaVloženo 03.12.2013 10:29
Dobrý den, něco neobvyklého se děje s činčilákem (stáří 2-3 měsíce). Od rána sedí schovanej a cca každou minutu kňourne, vydává spoustu zvuků ale toto kňournutí jsem ještě neslyšela :( jakoby ho asi něco bolelo.. a poprvé si pšiknul. Celého jsem ho prohlídla a je v pořádku. Myslíte, že by mohl být nastydlej? Divně se povaluje a furt se vrtí . Děkuji za odpověď.
[101]KateřinaVloženo 05.12.2013 10:18
Dobrý den,
mám 3,5 roku činčilku (samce) nikdy s ním nebyli problémy. Protože mám dvě všimla jsem si až značného úbytku váhy, protože miska byla prázdná od ruhého činčiláka. Tento nechce nic žrát. vypadal že nemůže, spíše jen žužlal. dostal antibiotika od veterinaře, proteinove injekce, nyni je po operaci zoubků, které prý nebyly až tak špatné nicméně ani zcela dobré. po operaci sežral na vetrině kus piškotu. den po operaci instantní žrádlo stříkačkou... ale od druhého dne se brání čemukoliv, vypadá veseleji, to ano, ale nic sám nesežere a krmení se brání jako že ho děsně týrám. ani ten piškot či křížalu, kterou jedl kdysi za jakýchkoliv okolností už nechce. srst má stále jemně z nopkovanou, jako mastnou, po tom co začal hubnout, mokrý čumáček a občas bíle slzí očka. mám o něj strach.
děkuji za odpověď
[101] Je možné, že opravdu měl problém se zuby, proto nejedl. Teď nemusí mít chuť na jídlo z důvodu té operace zubů a antibiotik. Ale samozřejmně žrát něco musí. Zkuste ho vždycky na hlavní kmení oddělit od druhého, aby měl čas a možnost se najíst. Zároveň mu zkuste dávat rozdrcené granule s Rodicare, případně s vodou, ale ta nemá tolik živin. Pak začněte něčím, co musí sám kousat, ale není to tvrdé. Jestli byl například zvyklý na čerstvé jablíčko, můžete zkusit to. Samozřejmě buďte nadále v kontaktu s veterinářem, aby pravidelně kontroloval jeho zdravotní stav. Nechybí mu například vápník? Pokud v kleci nemáte, dejte mu vápníkovou kostku nebo sepiovou kost. Každý druhý den ho važte a zjištěnou hmotnost zapisujte. Neměla by dlouhodobě klesat. Menší výkyvy mezi dny zase tolik nevadí.
[103]KateřinaVloženo 05.12.2013 11:32
kostky mají v kleci tři. stejně tak jako dřevěné kmeny.... už si právě nedá ani to jablíčko. veškeré jidlo se mu musí vnutit stříkačkou. a tento týden se stále pohybujeme 30 g + a 30 g - ... vypadaly mu chlapy na tvářích. s druhým v kleci je teď jen přez noc. přes den je v malé kleci s miskou žrádla, kterého se ani nedotkne... tak ho cca po trech hodinách krmím instantním.
[103] Zkuste navštívit i jiného veterináře. Třeba objeví něco, co ten váš neviděl. Nechte udělat rozbor bobků, třeba má nějakého parazita.
Přeju pevné nervy a hodně štěstí. Snad se z toho prcek dostane.
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Mám dvě činčilky. Samečka už mám 3 roky a vždy byl naučený chodit čůrat na peletky, které měl na dně klece. Před měsícem jsme mu pořídili malou samičku, která takto vychovaná nebyla a čůrala kudy chodila ... nyní (nejspíš podle všudypřítomného pachu) to začal takto dělat i sameček. Nevím, jak je mám oba zpátky naučit chodit jen na ty pyliny dolů. Nemáte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji
[106] Mám podobný problém, ale je to už od začátku. Čikitka je celkem pořádná a chodí jen na záchod, ale Šmudlinka je neskutečný čuník. Je ji skoro jedno, kde se vyčůrá. Jediné, co trošku pomáhá, je pravidelný úklid poliček, kdy na poličkách nesmí být ani bobek. Dost často je desinfikuju a měním záchod, protože pak tam taky chodí.
A příště to prosím nepište do nemocí :-)
[108]TerixVloženo 09.12.2013 01:09
Ahoj, mám činčilku starou sotva 3 měsíce. Byla čilounká a tvrdohlavá, začali jsme si ji více brát do ruky a vypadalo to že je klidnější a zvyká si. Najednou začala ale spát i za šera a v noci, spí pořád teď zpozorovala jsem u ní slabost, dá se snadno chytit a celkově má problém s rovnováhou, přepadává na stranu, když ji držím je povadlá :-( Srst má dobrou normálně bobkuje oči jsou v pořádku a okusuje i tvrdý chléb. K jídlu si však lehne a když ji dám do písku hned se začne popelit ale nemá sílu se převalit a často zůstává na boku jak sebou většinou praští. Dýchání se mi zdá dobré. Činčilku jsem měla předtím pět let, bojím se jestli nejde o vrozenou srdeční vadu, prosím poraďte někdo, určitě jste se tu s tím někdo setkal :-((
[109]admin (admin)Vloženo 09.12.2013 09:47
Asi bude potřeba navštívit veterináře, ale myslím si, že pokud má jakoukoliv vrozenou vadu, asi bude zbytečný. Měla jsem taky činčilu mladší než tři měsíce a měla zakrnělé ledviny. Nedožila se ani těch tří měsíců. Příznaky byly podobné. Vím, že to asi není, to co chcete, ale bez pořádné prohlídky nic nezjistíte.
[110]petrVloženo 14.12.2013 18:38
Dobry den chci se zeptat třeba mi někdo poradí mam 1rok 4mesice občas má neaký zachvat si myslim aspoň to tak vypada dekuji za odpověď
[110] Pokud je to záchvat, kdy spadne činčila na bok a začne se klepat, je možná léčba částečně doma. Stačí do pití přidat rozpuštěný B-komplex. Pokud však problémy přetrvávají nebo jsou příznaky jiné, obraťte se na vašeho veterináře.
[112]miraVloženo 23.12.2013 10:30
Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu dát činčilce třeba ruličku od toaletního papíru na kousáni?... ;)
[112] Pokud ji nesežere hned na počkání, tak bych se toho nebála. Většinu papíru stejně nechá být. A to málo, co sežere by ji ublížit nemělo.
[114]VeronikaVloženo 04.01.2014 11:07
Dobrý den, moje činčilka měla zácpu - důvodem byla větev z ryngle, kterou jsme jí dali do klece. I přesto, že již jednou zácpu měla (tehdy z nových granulí), tak mě tentokrát zaskočil rychlý průběh. Prakticky ze dne na den přestala žrát, neměla bobky a bylo vidět, že jí není dobře. Jako první pomoc jsem ji zkusila dát bílý jogurt, ale po něm dokonce zvracela. Další den jsem šla k veterináři a ten mi doporučil podávat jí stříkačkou vylisovanou šťávu z ananasu. Musím říct, že jí to opravdu pomohlo. Po dvou dnech byla prakticky v pořádku. Zajímal by mě váš názor na použití ananasu při zácpě u činčil, protože nikde o podávání ananasu při zácpě nepíšou.
[114] Nikdy jsem se s ananasem nesetkala. Ale na druhou stranu, pokud není jiná možnost, je asi lepší sáhnout i po něm. Ananas zrychluje metabolismus. Pokud nemá další problémy a ananas užívala jen velmi krátce, asi bych v tom problém nehledala. Každopádně bych se k němu vracela vždy jen ve výjimečných případech, kdy nic jiného nepomůže. Nám zatím stačily jablíčko, rozinka, jogurt atd. Taky jsme měli probiotický krém ve stříkačce.
[115] Já jen že u zvířátek to někdy funguje jinak než u lidí, tak jsem se chtěla poptat, jestli s tím náhodou nemáte zkušenost :) Třeba to někomu někdy pomůže, když bude mít činčilka zácpu :) 2-3 ml vylisované šťávy z ananasu a efekt byl hodně rychle vidět. A navíc jí ta šťáva chutnala, takže ani neprobíhal žádný boj :D
[117]KubaVloženo 11.01.2014 20:34
Dobrý den, Potřeboval bych poradit se svojí činčilou.Mám svojí první činčilu a tak o nich ještě moc nevím. Moje činčila je furt schovaná mezi patrem a domečkem a když ji pustím po pokoji tak vždycky zaběhne pod postel a tam si běhá a moc nevylejzá. Potřeboval bych radu jak si ji víc ochočit aby ke mě sama přišla.Mám jí asi 3-4 měsíce ale nevim jestli to je normální že si ještě nezvykla nebo tak. Moc děkuju předem na odpověd.
[117] Pokud je opravdu zdravá, tak je běžné, že si ještě nezvykla. Některým to trvá déle. Na ochočování je několik rad. Nejdůležitější rada však je NIKAM NESPĚCHAT. Jakmile budete v ochočování moc spěchat, nezbyde vám kolikrát nic jiného, než postupovat opět od začátku.
1) Nechte činčilu, aby si zvykla na klec. Nepouštějte ji vůbec ven. Nesmí se bát být v kleci. Dejte ji tam například dost hraček, aby se zabavila a aby vše pozorovala. Teprve až bude aktivní v kleci, pokračujte dál.
2) Sedněte si blízko ke kleci a zkuste na ní ze začátku koukat, pak i mluvit. Opět se nesmí bát. Teprve pak pokračujte dál.
3) Zkuste ji nalákat jednou, maximálně dvakrát denně na pamlsek, který budete držet v ruce. Podávejte ho však pouze přes mříž.
4) Zkuste ji nalákat na pamlsek, který budete mít položený na otevřené dlani. Ruku však mějte uvnitř klece, ale nehýbejte jí.
5) Dejte si pamlsek na předloktí a nechte činčilu, aby si na vás sedla.
6) Nyní ji můžete zkusit pustit ven. Nechytejte ji však. Dejte ji ke kleci například stůl, stolek nebo něco podobného. Dbejte na to, aby nespadala na zem. Vyvarujte se prudkých pohybů, ale dejte pozor, aby nespadla na zem. Do klece ji nenahánějte, ale zkuste ji nalákat na pamlsek.
7) Konečně ji můžete pustit po místnosti. Zprvu ale vybírejte místnost spíše menší, kde není příliš míst na schovávání. Zároveň ji ale umožněte přístup do klece nebo do přepravky, aby se mohla v případě potřeby schovat. Posaďte se doprostřed místnosti na zem a pokud možno se příliš nehýbejte. Mluvte na ní a nechejte ji, aby si vás očichávala. Dávejte ji z ruky pamlsky.
8) Pokud se vás jako nehybného už nebojí, můžete se zkoušet po místnosti třeba přecházet. Ale pozor, abyste na ní nešlápli. Činčila je opravdu hbité zvířátko.
Pokud tohle vše dodržíte, je možné, že se skamarádíte. Může to však trvat i několik měsíců. Některé činčily jsou přítulné více, některé méně, ale bát by se neměla žádná.
[119]KimiVloženo 12.01.2014 13:47
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaké je normální zbarvení moči u činčily? Děkuji
[119] Zdravá činčila by měla mít moč v rozmezí od tmavě žluté, přes oranžovou až po oranžovohnědou. Vše závisí na potravě.
[121]AdélaVloženo 16.01.2014 13:15
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám činčilku samce není mu ještě ani jeden rok dnes 16.1. se mu stalo že se nějakým nedopatřením přiskřípnul mezi klec a svou boudu....bohužel nwm jak dlouho tam byl:(.....hned co jsem na to přišla hned jsem ho odtamtud dostala od té doby ho mám furt u sebe.....jakoby pšiká chvíli kulhal jakoby padal na bok došlo mi že zřejmě má asi něco s pacinou...ale ted jen leží...a nevim zda to jsou šokdy nebo nwm ale začne se úplně celej třást nejdřív od nohy a už nemůže ani na zadní:(....proto se ptám zda pomalu umírá nebo to jsou jen šoky a vzpamatuje se z toho:) děkuji za odpověd:)
[121] Takhle toho moc nezjistím. Je možné, že je pouze v šoku, případně má nějakou kůstku naraženou. Záleží na tom, jak šikovně se skřípnul a jaká to byla síla. Víc informací vám řekne pouze veterinář po RTG. Pokud si můžete vybrat, najděte takového, co může činčilákovi poskytnout inhalační narkózu. Injekční odmítejte. Možností, co se mu stalo, je několik. Od vnitřního zranění přes zlomeniny k "pouhému" naražení se.
[123]SimčaVloženo 21.01.2014 00:17
Dobrý den, má druhá činčilka (první se dožila 14ti let) teď nějak onemocněla. Bohužel momentálně nejsem doma, ale rodiče mi do telefonu popsali následující:
Od čtvrtka večer přestala přijímat potravu a v sobotu jí začali rodiče dokrmovat nějakou kašičkou (co se dočetli na internetu, nevím přesně jakou) injekční stříkačkou a když se nezlepšila, tak v neděli s ní jeli na pohotovost (víme, že dlouhé hladovění je u činčilek problém a může být fatální). Tam jim veterinářka řekla, že je prej po ní, když nežere. Nakonec jí prý píchla injekci (nevědí co) a mají tam teď jezdit každý den na injekce. Dnes prý již dokonce i sežrala sama něco málo sena a granulky. Do písku se jí chce (To je dobré znamení, ne?) a i ven, ale k rodičům už nemá moc důvěru, protože v jejích očích jí asi trápí a "štěká" na ně a moc k nim nechce. Takže jedu domů já, abychom minimalizovali stres, protože mě znala jako první a mé mě nejraději. Avšak vůbec netušíme, kde mohl vzniknout problém. Načetla jsem spoustu článků o chovu činčil už dávno a snažíme se jimi řídit. Prostředí k životu má skvělé, denně běhá, přičemž dáváme pozor, aby si někde neuzobla něco, co by jí mohlo ublížit, kytky jsou z dosahu úplně.
Krmíme jí především senem, kvůli mikroflóře ve střevech, krmnou směsí pro činčilky, nepřekrmujeme jí, pitný režim dodržujeme, pamlsků dáváme poskrovnu, vyvarujeme se ořechů, kukuřice, slunečnicí apod, co činčilám škodí. Nejraději má sušená jablíčka a sušenou mrkev, bohužel čerstvé ovoce nechce ani ochutnat. Sem tam jí dáme i sušený banán nebo ovesné vločky ale ne moc, protože je to moc kalorické. O zoubky se také staráme, dostává suché větve jedlých stromů, aby si brousila přední zuby, také má i ochucenou sépiovou kost, na broušení zadních zubů má již výše zmíněné seno. Tvrdý chléb bohužel nejí, do toho kousla snad dvakrát v životě. Jo a šípek občas dostane, ale s tím jsme opatrní kvůli chloupkům, které má uvnitř. Vůbec netušíme, co se mohlo stát, nějaký nápad? A jak bychom se o činčilku teď měli starat a čím jí krmit, aby zase začala jíst a bylo jí lépe? Mockrát děkuji za radu! Jsme zoufalí, máme jí teprve půl roku (je jí třičtvrtě roku), ale je to člen rodiny a těžko bychom nesli ztrátu tak brzy po té staré.
[123] Bohužel taky moc nevím. Pokud se opravdu nedostala k něčemu, co ji mohlo ublížit (klidně i plast při venčení, hmyz atd.), tak nevím. Je možné, že bylo něco v seně. Už se stalo pár případů. Seno obsahovalo i rostliny, které činčily nesedly. Že není zapařené, jste si podle mě pravděpodobně pohlídali. Pokud nejedla jen chvíli a zase začala, vypadá čile apod., tak bych se tomu tolik nebránila. Vaši ji možná kašičkou zachránili život. Zjistěte od veterináře, co vlastně za injekce dostává. A to, že se bojí vašich rodičů, je normální. Mně se tenkrát činčila přiotrávila bramboříkem a díky pravidelným návštěvám u lékaře se už nenechá tolik chovat jako dřív. Prostě si to pamatuje.
[125]MartinaVloženo 30.01.2014 15:52
Dobrý den, chci se zeptat. Normálně činčilu pouštíme k večeru proběhnout, ale jednou nějak asi blbě skočila( přesně jsem nepostřehla jak) a zničeho nic zůstala ležet a začala se tak divně klepat a cukat (jak mrtvička nebo co) a vůbec se nechtěla hýbat. Zkoušela jsem jí dát napít ale obmítala. Až po chvilce když už jsme nevěděli co dělat jsme jí zkusili namočit čumák do vody, jestli se nechce napít sama. A zničeho nic se začala hýbat a v kleci po chvilce už byla v pohodě a druhý den ráno už normálně skákala a tak. Nevíte co to mohlo být? Je teprve dva měsíce stará. Docela nás to vyděsilo.
[125] Kdyby se to stalo v létě, mohlo by jít o přehřátí. Předpokládám ale, že takhle doma přetopíno nemáte. Je možné, že se jednalo o nervový záchvat. Kdyby se to opakovalo, dejte ji do pití B-komplex, případně při častějších záchvatech navštivte veterináře.
[127]RadkaVloženo 02.02.2014 14:33
Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně obrušování zoubků. Mám 14letou činčilku, která teď kvůli zoubkům zhubla ze 480 gramů na 400, takže jí dokrmuji. Teď si ale nejsem jistá, co má větší přednost, jestli hned nechat obrousit zoubky, nebo nějaký ten týden počkat, než trošku díky dokrmování přibere na váze. Přeci jen je jí 14 let a ta váha není nic moc, bojím se, aby zvládla narkózu.
[127] Správně by měla mít inhalační narkózu, aby nemusela být uspaná úplně, ale třeba jen "oblbnutá". Jestli je ještě nemá obroušené a přikrmování ji tolik nevadí, asi bych pár dní počkala, až se hmotnost zvedne. Každopádně nečekejte příliš dlouho, aby ještě pak měla zájem o pevnou stravu.
[129]VeronikaVloženo 05.02.2014 13:29
Dobrý den. chci se zeptat má se s činčilkou chodit na nějaké prohlídky k veteřináři nebo tak neco ? a chci se zeptat máme rok starého samečka a chceme k nemu samečka. :-) Mladšího. Snese ho ? Ten náš neublížil ani králíkovi a ani psům. Nikdy nas nekousnul . Je přítulnej. :-) Mohla by tam být šance , že by ho vzal rád ? Nechci aby byl sám.
[129] Prevence je vždycky lepší, ale samozřejmě platí, že nic se nesmí přehánět. Důležitá je kontrola zubů, ale to se časem naučíte sami. Taky je nutné pravidelně kontrolovat stolici činčil, jednou za čas, pokud vám přijde stolice špatná, můžete nechat udělat koprologii (rozbor bobků). Dál si všímejte jakékoliv nezvyklé situace. Návštěva veterináře totiž může být pro činčilu dost stresující.
Pokud máte ročního samečka, můžete k němu samozřejmě pořídit dalšího. Důležité je, aby byl ten druhý dospělý a aby v okolí nebyla žádná samice, o kterou by mohli bojovat. Každopádně dodržte karanténu, než je dáte k sobě.
[131]katkaVloženo 05.02.2014 19:43
Dobry den,moje cincila ma u koutku oka male hnede tvrde "kulicky".Jinak jeji oko vypada vporadku,ale kdyz jsem se je snazila odstranit,tak byly spise prilepene k srsti.Nevite co by to mohlo byt, nebo je to normalni zalezitost?predem dekuji za odpoved.
[131] Těžko říct takhle. Je možné, že to jsou jen ospalky. Taky to může mít znečištěné od slzení očí, což by například ukazovalo na problémy se stoličkami. Zkuste ji ty "kuličky" opatrně odstranit a počkejte, jestli se objeví znovu. Zároveň si všímejte, jestli činčila příliš neslzí, jestli nemá mokrou srst okolo tlamičky, jestli dobře žere. Jinak by bylo potřeba navštívit veterináře.
[133]VladkaVloženo 09.02.2014 23:13
Dobrý den, naše desetiletá činčilka přestala baštit a zjistili jsme, že má přerostlé zadní zoubky. Podstoupila v narkoze broušení zoubků. Z narkozy se dostala, ale pořád ještě nechce baštit. (jeden týden po zákroku).
Byli jsme na kontrole u veterinářky a ta říkala, že zoubky má v pořádku. Dostala vitamínovou injekci. Snažíme se jí přikrmovat, ale moc se nám to nedaří. Můžete mi poradit, jak do ní dostat trochu jídla? (/a jaké)
Děkuju
Vlaďka
[133] Pokud sama nechce, musíte stále přikrmovat. Nejčastěji to jsou rozpuštěné rozmačkané granulky a Rodicare. Aplikuje se pomocí injekční stříkačky přímo do tlamičky. Pokud předtím baštila nějaké čerstvé pamlsky (jablíčko, víno atd.), zkuste začít i s tím, protože je to měkčí, šťavňatější a pro činčilu i chutnější. Na škodu by nebyla ani probiotika nebo něco dalšího na podporu chuti jíst. Jinak je možné, že pro ni je týden od zákroku ještě krátká doba a nemá vše úplně zahojené.
[135]MartinaVloženo 20.02.2014 06:37
Dobrý den, mám asi půlroční činčilku, včera běhala jako obvykle po bytě, ale hodně narazila, když jsem ji vracela do klece, všimla jsem si, že nedošlapuje na přední končetinu. Zkoušela jsem ji prohmatávat, na to nereaguje bolestivě, klacek, krmivo taky do nožky uchopí, jen na ni nechce došlápnout a mají přikrčenou k tělu. Je možné, že je pouze naražená? Nechci myslet na něco horšího. Případně,mám jí teď na nějakou dobu omezit pohyb? Děkuji předem za odpověď
[135] Jestli dokáže v nožce držet krmivo i klací a nereaguje bolestivě, nemusí být nožička hned zlomená. Pravděpodobně je pouze naražená. Zkuste ji zamezit skákání. V kleci přestěhujte vše dolů a zajistěte, aby se nedostala do pater. Při venčení to samé. Klidně venčete v jiné místosti, kde nemá tolik možnost skákat do výšek. Spíš aby se jen proběhla. Přitom ji kontrolujte, jak na nožičku našlapuje. Kdyby se to během pár dní nelepšilo nebo kdyby na nožičku nechtěla došlapovat, zajděte za veterinářem, aby jí udělal RTG. Jelikož se činčila moc rentgenovat nedá, je dobré, aby měl veterinář inhalační narkózu, aby ji před rentgenování trošku oblbnul.
[137]LeStVloženo 20.02.2014 19:14
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenost s podáváním Vetmedinu u činčilky? Můj činčilák (skoro 10 let) jej dostal na srdíčko a dnes jsem postřehla cca tři bobečky obalené hlenem. Může to být z jeho používání? Bereme ho už cca 5 měsíců. Jinak je činčilák úplně v pohodě - ostatní bobečky dobré, běhá, žere, pije, neubývá na váze. Děkuji
[137] Neznám Vetmedin. Ale vycházela bych z toho, že už ho bere 5 měsícůa hlenovité bobky jste objevili až dnes. Spíš bych to přisuzovala něčemu jinému. I tak o tom ale radši informute svého veterináře.
[139]DájaVloženo 22.02.2014 13:34
Mladá činčilka ,koupená od chovatele má na ušních boltcích něco,prostě nejsou hladké,vypadá to jako ropuší kůže....můžou to být paraziti? Co na to dát? Děkuji za odpověd!
[139] A nemá to šupinky způsobené plísní? Pak se nanáší canesten pudr nebo fungistop. Ale jistější je vždycky přímá léčba u veterináře. Zpravidla by dostala injekci.
[141]TomikVloženo 02.03.2014 19:27
Dobry den prosim o radu. Cincilka je po zakroku brouseni zubu a uz treti den neji. Snazime se ji davat takovou pastu od veterinare aby ji probudila chut k jidlu, jenze podle me ji zoubky stale boli takze proto nechce jist. Snazime se do ni dostat strikackou vodu, ale granulky rozmocene ve vode jen parkrat olizne z prstu a vic nechce. Seno taky nechce. Dokonce si nevezme ani rozinku coz je co rict.Samozrejme nebobkuje,protoze nema co. Prosim poradte jak ji muzu pomoci aby zacala jist aspon rozmocene granulky sama a trochu pit. Bojim se ze umre. Dekuji moc za rady.
Bojim se jestli take nechyboval veterinar. Pichnul ji injekci aby ji uspal. Pak dalsi aby ji probudil a pak dalsi aby ji rozpohyboval streva ci co. Vsechy 3 hned po sobe.Prijde mi to na tak maleho tvorecka moc :-(
[141] To, že jí bolí zuby je dost pravděpodobné. Broušení zubů je pro činčilu velký zákrok. Zkuste ji do rozmočených granulek přidat RodiCare. Používá se například na dokrmování mláďat, takže je výživný. Tím by stačilo i to málo, co do ní dostanete. Pak bych to zkusila přes čerstvé jablíčko. Zároveň tím do sebe dostane i tekutiny. Seno zatím chtít nebude, protože je na ní dost tvrdé.
[142] Pokud jí veterinář dal celkem tři injekce, asi bych mu už moc nedůvěřovala. Správně by činčila injekční narkózu vůbec neměla podstoupit. U takto malého zvířete se těžko odhaduje dávka, která je závislá na hmotnosti. Lepší než injekční narkóza je inhalační. Zkuste se pro příště podívat v okolí, který veterinář ji používá. Zároveň doufám, že veterinář opravdu zuby brousil a neskřípal je. To byl pro činčilu taky nebylo dobře.
[143] velmi děkuji za radu, RodiCare ji určitě koupím. U veterináře jsme byli v pondělí ještě jednou, dal jí injekci proti bolesti a s sebou nám dal lék v tekuté podobě, který ji máme proti bolesti podávat. Dnes už si i dokonce sama vzala namočenou granulku a jedla jí, tak snad začne normálně jíst, jablíčko zatím nechce. Vodu jí musíme dávat stále stříkačkou, protože z pítka pít nechce. Povězte mi, jak dlouho většinou zuby po zákroku bolí? Netuším co znamená skřípání zubů, ale snad zákrok udělal správně :-(
Dobrý den, chtěla bych se zeptat 14. 2. se naší činčile narodily 2 mláďata. Jedno bylo odmalička menší a s ním mám teď problém - má na kyčlích nějaké strupy (zřejmě - nechci ho moc týrat zkoumáním) a je celý maličký a hubený. Matka se o něj stará stejně jako o to druhé - možná spíš víc protože mladej pořád piští a volá jí. Sušenou stravu jí - málo ale jí - bobky má úměrné své velikosti neviděla jsem ho pít vodu ale od včerejška ho přikrmuji sušeným mlékem s vodou - to jsem našla na netu a zdá se, že mu to chutná. Myslíte, že na bocích má odřeniny nebo by mohlo jít o nějakou vadu? Matka již dříve porodila 2 mláďata a jedno nepřežilo - mělo ochrnuté zadní nohy.
[144] Na uskřípnutí zoubků si veterinář neodborník bere kleštičky a zuby prostě přeskřípne. Tím se vytvoří velmi ostré okraje zubů. Správně má zoubky pomalu brousit, aby měly správný tvar a velikost.
Než činčila začne pořádně jíst, může to trvat týden, klidně i dva týdny. Záleží na tom, jak šetrně byl zákrok proveden a co vše ji po něm bolí.
[147]admin (admin)Vloženo 12.03.2014 18:33
[145] Samozřejmě o vrozenou vadu jít může, ale i nemusí. Pokud zatím pořád baští, má velkou šanci na přežití. Skryté vady bohužel stejně neobjevíte. Každopádně mu nedávejte sušené mléko, ale dokrmujte ho speciálním přípravkem pro mláďata. Jedním z nich je například RodiCare.
Ahoj potřebovala bych poradit mám dvě činčily samečka a samičku měla teď dvě mláďata a když sem samici prohlížela po rom co se vrátila do klece k samci má "slepené" ouško nemůže to být plíseň? A je u činčily normální že má vyschlé nožičky ? Děkuji za radu.
[148] Se slepeným ouškem jsem se nesetkala. Jak to vypadá? Plíseň se většinou projevuje naopak sucho kůží a šupinkami. Vyschlé nožičky by mohla mít ze špatné podestýlky. Taky by to vše mohla být reakce na porod a odchov mladých. Víc vám ale řekne veterinář po prohlídce. Radši si ho ale pozvěte domů, samička může být ještě dost oslabená a cestu by nemusela zvládat dobře.
[150]AmálieVloženo 16.03.2014 19:26
Dobrý den, dnes jsme si přivezly činčilku od kamaráda který ji měl 7 let, činčilka má svojí klec a všechno co má ráda, bohužel nejí, nepije, a jen se kouká, a když jí chceme podrbat za ouškem (má to ráda-říkal kamarád) tak mručí :( Hrozně se o ni bojím :( prosím poraďte mi.
Dobrý den, máme dvě činčilačky plus mínus jim může být pět let. Z ničeho nic nám začaly opelíchávat. Měla už jsem před nimi dvě generace činčil a nikdy se nám to nestalo. Jedna opelíchala opravdu hodně, a je hubená. Tedy přijde mi, že je hubená, protože s tou srstí vypadají baculatě. Jí normálně i pije. Ani v pohybu nevidím nějaké omezení.Prosím je nějaká pomoca rada? Moc děkuju
[150] Nechte ji par dni v klidu, treba se potrebuje jen seznamit s novym prostredim. Krmivo ma stejne? Je potreba dodrzovat stejne ritualy pri krmeni, nez si zvykne.
[153]admin (admin)Vloženo 19.03.2014 10:17
[151] Pricin muze byt nekolik. Nejcasteji to byva plisen ci jine kozni onemocneni, alergicka reakce, nemoc. Kazdopadne nic neni dobre lecit svepomoci. Navstivte veterinare, at cincily prohledne, udela rozbory a nasadi vhodnou lecbu. Pokud je to v mensim rozsahu, muze to byt zpusobeno i tim, ze si srst navzajem vytrhavaji z nudy.
[154]JarmilaVloženo 20.03.2014 21:17
[147] Tak u našeho samečka šlo o vývojovou vadu a nejspíše je nějaká nedokonalost v matce, ale veterinářka nám prý na nic záruky nedá pokud samička vypadá navenek dobře, což vypadá velmi.Já v každém případě děkuji za rady - sameček začal jíst sám, dokonce se o něj začala rodina více zajímat, ale jeho vada nebyla slučitelná se životem . . .
Dobrý den, mám roční činčilku a už dvakrtá se mi stalo že se zača sebou škubat, cukala jednou nožičkou a potom sebou praští na záda. Stalo jse mi to dvakrát a nevím co si o tom mám myslet. Trvá to jen chvíli a pak je vše v normálu. Vitamíny jsou podávané v krmivu a vápník ještě zvlášť, krmivo kupiji kvalitní. kLec má prostornou. Díky za odpoveď
[155]
[156] Nervové onemocnění máte vyšetřené? Má dostatek vitamínu B? Stává se to při venčení nebo v kleci? Není v přetopené místnosti? To vše může ovlivnit třes a záchvaty. Pokud ale je rozestup tak velký, nehledala bych v tom nic závažného. Zkuste ještě navíc do napáječky rozpustit B-komplex, hlavně v době po záchvatu.
[154] Tak to je mi líto. Mně se něco podobného taky stalo s činčilou - vrozená vada a tím pádem i velmi krátký život.
[159]Tomáš SvobodaVloženo 22.03.2014 07:52
[157]
Nervové onemocnění vyšetřené nemáme. Stává se to v kleci. Mám ji v obývacím pokoji , přetopená místnost určitě není. Ve stresu asi není, ikdyž ji někdy chytne rapl alítá jak blázen :D B-komplex jsem zkusil rozpustit a až teď. O tom jsem nevěděl. Moc díky za rady.
[160]PetrVloženo 25.03.2014 15:05
Dobrý den... Chci se zeptat jestli muzu přestehovat činčilu z jednoho pokoje do jineho a potom zase zpět..Provádíme rekonstrukci pokoje..Bude trvat tak týden. Děkuji.
[160] Pokud je činčila zdravá a místnosti mají podobné teploty a vlhkost, neviděla bych v tom problém.
[162]kristýnaVloženo 06.04.2014 07:50
Dobrýý den chtěla jsem se zeptat mam několik činčil které jsou zdravé ale jen jeden sameček jednou za nakej čas nemuže chodit špatna stabilita těla apatickej je to asi 4 záchvat a nevím sčeho to je pokažde když ho dostane dám ho pod studenou vodu a během 20 minut je v pohodě
[162] V prvé řadě bych činčilu pod vodu nedávala. Mohla by nastydnou. Nemá tukovou vrstvu, která by ji ochránila. Ochrání ji pouze hustá srst. Takže když má srst zmáčenou, nemá žádnou tepelnou izolaci.
Může mít nějaké nervové problémy. Jak už jsem psala výše, zkuste mu dát do napáječky rozpuštěný B-komplex. Obzvlášť po záchvatu. Zároveň to může být z důvodu přehřátí. Běhá v tu dobu mimo klec? Nemáte přetopenou místnost? Pro jistotu kontaktujte veterináře. Měl by vám poradit, jaké vitamíny a jak často mu můžete dávat, aby byly záchvaty co nejméně.
[164]OndřejVloženo 13.04.2014 07:25
Dobrý den chtěl bych se zeptat co mam dělat když mojí činčile olezly chloupky z uší a nevím jestli s ní mam jet k veterináři nebo to nechat tak a ony zase dorostou. Děkuji za brzkou odpověď.
[164] Pokud je to způsobeno plísní, určitě jeďte k veterináři. Tohle je už pokročilejší stádium. Plíseň se obvykle pozná podle šupinek na kůži kolem uší a vypadávání srsti.
[166]šárkaVloženo 23.04.2014 19:18
Dobry den, mám samičku po porodu. Jsou to 4 dny. Je normální, že ještě vylučuje krev s močí?
[166] Tohle opravdu nevím. Podle mě v moči by mít krev neměla. Pokud vychází krev z porodních cest, může se jednat o komplikaci, např. mrtvý plod. Radši bch s ní zašla na veterinu.
[168]MartinVloženo 24.04.2014 11:08
Dobrý den, potřeboval bych radu. Dnes mi činčilka celou noc viváděla, vždy si kýchnula a začala "naříkat". Po celou dobu byla strašně apatická, ani si mne nevšímala.
[168] Neměla v místnosti větší teplo nebo zimu, než je zvyklá? Nespadla někde? Nemá v tlamičce vraženou třísku nebo kousek sena? Nemá křeče? Zkontrolujte, zda v tlamičce nic není. Pravděpodobně se bude bránit, takže zkuste i pohmatem. Případně mohla nastydnou, jestli jste v místnosti větrali. V obou případech by mohla mít oslzelá očička. Jestli je nastydlá, dohodněte se s veterinářem, jak postupovat. Převoz do ordinace v tomhle počasí by pro ni nemusel být dobrý.
[169] Přemístil jsem ji z jiné místnosti, to je tak vše. V tlamičce nemá zaraženo nic a nespadla nejspíš nikde. Očíčka oslzené nemá. Zatím se jeví už vpořádku, ale pro jistotu kontaktuji veterináře. Děkuji za rady.
[171]šárkaVloženo 27.04.2014 08:25
Tak ta krev je z porodnich cest. Pry je to zcela normalni. Je to u vsech zvirat po porodu v ,, sestinedeli,, ale chce to hlidat, samozrejme muze jit i o nejaky problem. Ale nam cincilka zere a skace a je spokojena, takze neni duvod se desit.
Dobry den, chci se zeptat mam cincilku jeji pres 10 let...z niceho nic min zere a hodne spi..ale pije dostatecne, a neni apaticka...zoubky ma v poradku...jen mi zacina hubnout. Dala jsem ji ovesne vlocky ale ani ty nechce...:-( Nevim co si mam pocit dekuji za radu .
[173] Má v pořádku i stoličky? Ty nejsou tak dobře vidět. Případně jestli nemá něco vraženého v tlamičce. Na dokrmení zkuste RodiCare a nějaká probiotika na zvednutí chutě k jídlu. Pokud by i nadále nechtěla žrát, zkuste použít i něco méně vhodného, například čerstvá jablíčka, pokud je někdy vyzkoušela.
[175]JegorVloženo 02.05.2014 08:17
Poradte moje cincila ma do cela silne prujmy a porad knuci antibiotika nebera a jeste ji vypadava srst poradte prosim uz nemuzu se na to divat.
Dobry den, muj cinciilek mi dnes v noci umřel, cele odpoledne byl normalni, ale vecer , kdyz jsem mu dávala jidlo jsem si všimla, ze nesnedl vsechno jidlo z předešlého dne. Byl schovaný v domečku a nechtěl vylézt. Kolem pul jedne uz jen ležel s otevřenýma ocickama a přestal dýchat. Obcas se u nej projevovaly stejne záchvaty, jako tady byly popsány, dala jsem mu vzdy potom napít vody a jeho to do pul hodiny přešlo. Myslela jsem, ze se ted jedna o stejny případ, jako doposud. Mel pouhých 3,5 roku. Myslíte, ze b se mohlo jednat o nejakou vrozenou vadu?:( dekuji
[175] Veterinář udělal všechna možná vyšetření? Rozbor na parazity, prohmatanání střev atd. Je krmená kvalitním krmivem, nebo nekvalitními směskami? Zkusil jste nasadit například Smectu? To vypadávání srsti vzniklo ještě před nasazením antibiotik? Mohla by to být pouze reakce na ATB.
[178]admin (admin)Vloženo 03.05.2014 17:33
[176] To je mi líto.
Pokud měl záchvaty už dříve, je možné, že se jednalo o vrozenou vadu. I činčila může mít například epilepsii. Víc by vám řekla pitva činčily, ale ani při ní nemusí veterinář příčinu objevit. Pak se samozřejmě nabízí otázka, jestli něco nebezpečného nesežral (jedovatá rostlina, chemikálie atd.), případně zásah el. proudem při venčení.
[179]RencaVloženo 07.05.2014 18:55
Dobry den,dnes nase cincila okousala celkem velky kus tapety,co muzu cekat???
[179] Pokud byla tapeta papírová, tak by se celkem nic moc stát nemělo. V případě plastu je to horší, ale i to by činčila mohla zvládnout. Nejhorší bude asi lepidlo na tapety. Snad nedojde k otravě. Spíš bych to viděla na zažívací problémy, jako jsou zácpa nebo průjem.
[181]jirkaVloženo 21.05.2014 15:20
Zdravím, naše 6-letá činčila najednou začala jakoby kýchat ( dávit se), přestala okamžitě žrát a pít. Což je velký problém. Leteli jsme s ní k veterináři tan ji prohlídl a konstatoval, že ji nic není, zuby, teplota, srst,....vpořádku. Začal ji píchat antibiotika a jelikož už se to táhne takhle třetí den, tak i něco na dehydrataci. Činčilu už dokrmujeme stříkačkou. Neví někdo co sní muže být?
[181] Nejvíc by měl vědět veterinář, který ji prohlédl. Takhle se to těžko posuzuje. Může být nachlazená, přehřátá, může mít něco v tlamičce atd. Pokud ji nasadil ATB, musí mít důvod. Jestli nasadil ATB jen tak, pochybuji, že je to dobrý veterinář.
[183]KatkaVloženo 25.05.2014 19:18
Dobrý den,máme dvě půlroční činčilky.Dneska při vycházce jako obvykle běhali a skákali po pokoji.Po dvou hodinách jedna přišla ,lehla si na zem a spala.Myslela jsem že už je unavená,tak jsem ji dala do klece.Když sem přišla do pokojíčku po 5 hodinách ležela pořád na stejném místě.Ani neutikala když jsem ji vytahovala z klece.parkrát poskočila a zase si lehla.Stolici má normální,při prohmatu žádné zvuky ani sípání nevydává.nevím co s ní je.
[183] Je možné, že je přetažená. V těhle vedrech se to může stát dost rychle. Dejte ji dostatek tekutin, třeba i v jablíčku, pokud je zvyklá, umístěte klec do chladnější místnosti a dopřejte jí dostatek klidu. Pokud se opravdu jedná o přetažení, mělo by to pomoci.
[185]KristynaVloženo 28.05.2014 15:35
Dobry den,mam dva skoro rocni samecky cincilek a jeden z nich pije snad kazdou minutu. Min. 15krat denne slysim napajecku a take mi prijde,ze nadmerne cura.Neustale ocurava drevene policky a domecek. Nemuze byt nejak nemocny,ze tak nadmerne pije? Vsude ctu,ze cincily piji malo a ten muj pije nadmerne moc.
A take mi prijde,ze se k sobe nejak moc maji na to,ze jsou to dva samecci. Porad na sebe skacou zezadu..snad to delaji jen z kamaradske lasky :-D
Dekuji za odpoved
[185] A opravdu to jsou samečci? Pokud pije opravdu hodně, mohlo by jít o nějakou nemoc. Zkuste zjistit, kolik vody zmizí za celý den. S tím pak jděte za veterinářem.
[187]KristynaVloženo 28.05.2014 17:46
Ano jsou. Byla jsem s nimi v chovne stanici,abych se o tom ujistila a oba to jsou kluci. Taky jsem si myslela,jestli jeden neni samicka,ale kdyz na sebe skacou,tak to delaji oba dva navzajem.
Dobre,zjistim kolik vody ubyde denne. Mockrat dekuji za odpoved
[187] K veterináři nemusíte hned brát s sebou činčiláka. Stačí prozatím dotaz například telefonem.
[189]PetraVloženo 01.06.2014 15:33
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - včera jsem měla činčilku venku (dávám jí ven když je hezké počasí) a pravděpodobně mi asi nastydla jak občas zafoukal vítr :( K večeru když jsem jí dávala domů, tak párkrát
zafrkala. Dneska převážně seděla v domečku a podřimovala. Přijde mi, že má trošičku uspaný nosánek, ale výtok nemá. Dávám jí takhle ven už dlouho a tohle se mi stalo poprvé, tak se chci zeptat co mám dělat.
Předem moc děkuji Peťa :)
[189] Předem - činčily by venku být neměly. Právě z důvodu rychlé změny počasí - vlhkost, vítr, sluníčko atd.
Nechce ji v klidu. Dopřejte ji dostatek tekutin, stálou teplotu a pokud je zvyklá, dejte jí ještě třeba kousek jablíčka. Jestli máte víc činčil, oddělte ji od ostatních. Pokuste se ji nestresovat a zbytečně s ní nemanipulovat. Kdyby se to během max. dvou nelepšilo, nebo začalo jí téct z očí a z nosu, měla výtok, méně jedla, vyhledejte veterináře. Musel by jí naordinovat ATB a pravděpodobně by doporučil i vitamín C. Činčila může dostat i zápal plic, což je dost nebezpečné.
[191]PetraVloženo 01.06.2014 19:36
Děkuji za radu - to že nesmí být činčila venku jsem opravdu nevěděla :( Pročítala jsem si různé rady a nikde nepsali, že se nesmí dávat "letnit" ven.
Každopádně budu doufat, že to mého miláčka přejde.
Ještě jednou děkuji.
[192]JanaVloženo 02.06.2014 20:01
Dobrý den, minulý týden jsme dostali činčiláka a máme pocit,že strašně málo pije. V pítku vubec neubívá :-( V čem může být problém? Děkuji za odpověď
[192] Co to znamená, že málo pije? Činčily příliš nepijí. Nepočítejte s tím, že za den vypije celé pítko. Voda mizí opravdu pomalu. Přesto je samozřejmě nutné dávat mu každý den vodu čistou. Zjistěte, zda vůbec pije, protože se může stát, že z pítka pít nemí.
[194]JanaVloženo 03.06.2014 17:46
Dáváme mu každý den odstátou vodu (to bylo psáno na nějakých stránkach) a schválně po rysku a neubívá nic. Pokoušela jsem se dát mu pítko k čumáčku,aby pochopil co s tím, že se musí kulička pohnout. Je velice plachý, není na nás ještě navyklý,takže si jen čumáček omočil a tím to zkončilo :-( Dnes jsme pítko přemístili,že mu třeba nevyhovuje místo. Ale jinak už nevím. Granule také moc nejí, spíš jen seno.
[194] Je možné, že si ještě nezvykl. Pořizovali jste ho od chovatele? To by na pítko měl být naučený. Pokud jste ho kupovali ze zverimexu, mohl být bohužel učen jen na misku s vodou. Pak to chce čas. A pokud nebaští ani granule, zkuste vyměnit značku. Případně kontaktovat s předchozího majitele, aby vám řekl, čím krmil on.
[196]VieraVloženo 06.06.2014 15:04
mam 3 ročnú činčilku - pred skoro rokom začali problémy so žraním - dôvod som zistila až v septembri -prerastajúce stoličky - vtedy jej ich aj prvý krát urgentne brúsili, potom po mesiaci a pol znova, mala len troška prerastené na ľavej strane- začala po nich normálne žrať, do marca bol pokoj - potom sa znova brúsili zuby a nastal problém, že deň po brúsení sme jej museli pomôcť injekciou proti bolesti aj tak týždeň nežrala granule, len pastu so žrádla a probiotikum,ale brala ju sama zo striekačky - možno preto mala znova prerastené stoličky po 2 mesiacoch (v nedeľu) sa znova brúsili - preventívne jej dal veterinár injekciu proti bolesti mala pri brúsení poranené ďasno - večer už brala pastu zo striekačky- v utorok ráno po úplnom odoznení účinku prestala žrať ,keď sa to nelepšilo tak jej včera znova dali injekciu proti- hneď sa skľudnila, ale žrať sama stále nechce - nasilu ju kŕmim zo striekačky - veterinár sám chová skoro 10 rokov činčily - len takto rastené zuby rieši prvýkrát - zbrúsi jej to správne - máme aj kvalitné granule - chce to čas aby sa to dalo trvalo do poriadku - len keby netrucovala so žraním, tým si stoličky zase neobrusuje a musím jej ja trieť zuby o zuby (robím to skoro po každom kŕmení a je to boj) - neviem ako ju presvedčiť - na zelené nie je zvyknutá, vetvičky ignoruje, teraz suším jablko a vyskúšam - momentálne spí, uvidím ako bude večer s kŕmením - dnes ráno som ju nakŕmila, prebehla sa a potom som ju nechala v kľude
[196] Držím pěsti, ať to dobře dopadne. Na problémy se zuby je opravdu ještě malá. Něco na podporu chuti k jídlu dostala? Ještě bych zkusila sušenou mrkev. Je jako zvýkačka, tak by to třeba taky pomohlo.
[197] na podporu chuti nie - len pridavam probiotikum - teraz opatrne zjedla pol suseneho kuska jablka,troska hryzla do talianskej tycinky (toto mavala rada a dala si ju aj vcera)a potom po kratkom presviedcani (ale sama) jeden ml pasty - pri jablku slintala takze sa potom dlho kupala - teraz zase zaliezla do budky
do druhej misky som jej nasypala ine zradlo - kym som bola potom prec tak ho preskumala (vyhadzala pritom niektore z misky, tak to viem) a odpila dost z vody
- toto bolo prve zradlo od rana - to je malo
aha - neviem ci sa to naozaj tak vola
je to tycinka (obycajna alebo cerealna ) asi 1cm hruba a 25cm dlha - byvaju aj ochutene - ja davam samozrejme neochutenu a neposypanu a nie cerealnu
-nie je to sice take tvtde ako chlieb a lahko sa drobi - davaj jej to obcas zchrustat tak 1cm - ale mam to stale po ruke
teraz som jej dala namiesto suseneho jablka(uz ho nechcela) - jablkove pyre zo striekacky
[200] Tak to neznám. Já beru všechny tyčinky jako pro činčily nevhodné.
Pyré je dobré na to, aby nezemřela hlady, ale zároveň zkuste i něco na kousání. Třeba i bylinky, trošku ovesných vloček atd.
[202]LucieVloženo 21.06.2014 21:54
Dobry den moje cincila-samicka 2 romy beha skace ji a pije jen se oncas seskoci dolu na boudu a divne s sebou cuka a sije..pak jakoby prska probehne se a je v pohode..jenze pak to dela zas..mam o ni strach..delala to dnes navecer poprve..nemuze mit neco se strevy? Nemohl ji nekdo zmacknout? Kdyby se to opakovalo mame zajit k lekari? Dekuji za pomoc..
[203]MarketVloženo 22.06.2014 15:46
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, naše činčila normálně jí,ale když jí pustime a ona uděla bobek,tak o okamžitě sní, co to znamena?
Komentáře
Dotaz byl na téma: Činčila si kouše ocásek a bere antibiotika.
S kousáním ocásku činčily jsem se zatím nesetkala. Je potřeba nejprve zjistit příčinu. Může se jednat o plíseň, na což by pomohl fungistop (lze jej sehnat na internetu) nebo canesten pudr (lze jej sehnat v lékárně). Pokud je však problém jiný, tak nevím. Činčila si také může kousat ocásek z nudy. Jak velkou má klec?
Každopádně antibiotika pro činčilu nejsou příliš vhodná. Velká část veterinářů, kteří se specializují hlavně na kočky a psy, využívá antibiotika jako všelék. Avšak u takto malého zvířete může mít větší podávání antibiotik vážné následky. Je dobré vědět, na kolik rozumí veterinář malým hlodavců, hlavně činčilám, které se od ostatních hlodavců trochu liší. V případě, že veterinář činčilám nerozumí (nespecializuje se na ně), je lepší najít si jiného veterináře.
Já bych se každopádně zaměřila na přesnou diagnózu veterináře. A pokud ji není schopen říct, veterináře bych změnila.
má činčila krvácí, ale nevím odkud. Vždycky, když se ráno probudím tak má třeba na domečku skrvny krve. Nemá žádné tržné rány a nikde na těle nenalézám krev. Nevíte z čeho by to mohlo být?
1) Pokud činčila čeká mladé, může se jednat o potrat.
2) Nemusí se jednat o krev, činčilky mohou mít tmavší moč, například po okusování větviček jabloně.
3) Možnou příčinou jsou i například močové kameny.
4) Krvácení může být po úrazu. Je potřeba prohlédnout tělíčko činčilky profouknutím srsti. Často dochází například k amputaci prstíku, což není na první pohled vidět.
5) Činčila trpí zácpou, je nutné navštívit zkušeného veterináře.
6) Může se jednat o zánět, je lepší vzít činčilku ke zkušenému veterináři.
Asi bych ještě den dva počkala, pokud činčilka jinak viditelně nestrádá.
Máme takový problém.Náš činčilák měl před týdnem přerostlé zuby a dolní vyražené(nevím teda jak se mu to podařilo) a začalo mu to hnisat a on přestal jíst :( Byli jsme u dobrého veterináře a ten ho uspal a vše mu dal do pořádku a nasadil mu antibiotika. Jenže náš činčilák prostě ubírá na váze a my už nevíme co dělat.Davali jsme mu jíst přes stříkačku a pít to samé.Teď už má zoubky normální,ale pořád nejí,tak jako dřív a je bez života.Trošku si poskáče,ale už tolik neběhá po bytě jako běhal.Včera si konečně sám vzal list od panpelišky a snědl ho celý,ale výživu speciální pro něj zatím nejí...jen když mu jí smícháme s vodou...Co mi poradíte.Já bych vysadila antibiotika....děkuji za odpověď!
Pokud je to jen dneska, je třeba jen po těch vedrech unavená. Zkusila bych ji přesvědčit, aby něco sežrala. Třeba i rozinku, i když jich nesmí moc. Jen abyste měli jistotu, že žere. Pokud je zvyklá na čerstvé jablíčko, můžete ji ho kousek dát. Pokud ho však nezná, nedávejte ji ho. Kolik je činčilce? Radši ji pozorujte a pokud se vám nebude líbit ani zítra, kontaktujte veterináře. Měl by vám poradit, zda ji v tomhle počasí vozit k němu nebo ne.
A mám ještě dvě otázky :D jak jí mám zvážit když mi pořád utíka??, A Jak velká by měla být miska na písek kde se koupe?? Dekuji.
Vážení činčily je vždycky složité. Pokud činčila nevydrží na váze ani chviličku, často se dává třeba do přepravky a váží se s přepravkou na kuchyňské váze.
Je to trošku silné, ale mně před lety zemřela 3-4 měsíční činčila na otravu krve. Měla nedorostlé ledviny. Nedávno se tu řešilo něco podobného i u starší činčily. Tak snad to nepotká vás.
[50] Pokud není činčila přehřátá, měla by mít studená ouška. Pokud je jí teplo, na ouškách se objeví červené vystouplé žilky. Jsou však špatně vidět kvůli zbarvení kůže. Nejlépe je to vidět u světlých mutací. Jakmile jsou teplá, činčila by se měla chladit. To se do klece dá třeba PET láhev se studenou vodou (nebo s ledem) a obalí se do nějaké látky. Činčila však tu láhev nesmí prokousnout.
Nebo může mít něco zapíchnutého v pusince. Pak je potřeba pusinku zkontrolovat a vyčistit.
Pokud se neprokáže ani jedna z těchto dvou alternativ, zajděte radši za zkušeným veterinářem.
Seno mizí? Vodu pije?
Ve vedrech to může být i z vyčerpání nebo dehydratace. Teď bych to přisuzovala té nervové soustavě.
Děkuji
[91] A nemůže mít jen něco zapíchnutého v papulce, co ji při jídle dráždí? Jestliže to nemá druhá činčila, nemělo by to být přenosné. Taky by mohla mít někde "nádor", který ji překáží, proto to druhá nemá. Váš veterinář rozumí činčilám a má vhodné vybavení, aby ji mohl udělat například RTG pod inhalační narkózou? Jestli ne, zkuste vyhledat nějakého jiného pro porovnání. Mezi nejlepší patří MVDr. Jekl z Brna a MVDr. Lietavcová z Prahy.
Pamlsků bych dávala méně, tak jeden kousek denně, raději dokonce obden.
[95] Činčila se rodí s hmotností 30 až 50 g, na čtyřech měsících má mít 400 až 500 g, takže si myslím, že by ve dvou měsících měla mít 200 až 300 g. Jestli rád jí, to co má jíst, neřešila bych, jestli váží víc.
mám 3,5 roku činčilku (samce) nikdy s ním nebyli problémy. Protože mám dvě všimla jsem si až značného úbytku váhy, protože miska byla prázdná od ruhého činčiláka. Tento nechce nic žrát. vypadal že nemůže, spíše jen žužlal. dostal antibiotika od veterinaře, proteinove injekce, nyni je po operaci zoubků, které prý nebyly až tak špatné nicméně ani zcela dobré. po operaci sežral na vetrině kus piškotu. den po operaci instantní žrádlo stříkačkou... ale od druhého dne se brání čemukoliv, vypadá veseleji, to ano, ale nic sám nesežere a krmení se brání jako že ho děsně týrám. ani ten piškot či křížalu, kterou jedl kdysi za jakýchkoliv okolností už nechce. srst má stále jemně z nopkovanou, jako mastnou, po tom co začal hubnout, mokrý čumáček a občas bíle slzí očka. mám o něj strach.
děkuji za odpověď
Přeju pevné nervy a hodně štěstí. Snad se z toho prcek dostane.
chtěla bych poprosit o radu. Mám dvě činčilky. Samečka už mám 3 roky a vždy byl naučený chodit čůrat na peletky, které měl na dně klece. Před měsícem jsme mu pořídili malou samičku, která takto vychovaná nebyla a čůrala kudy chodila ... nyní (nejspíš podle všudypřítomného pachu) to začal takto dělat i sameček. Nevím, jak je mám oba zpátky naučit chodit jen na ty pyliny dolů. Nemáte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji
A příště to prosím nepište do nemocí :-)
1) Nechte činčilu, aby si zvykla na klec. Nepouštějte ji vůbec ven. Nesmí se bát být v kleci. Dejte ji tam například dost hraček, aby se zabavila a aby vše pozorovala. Teprve až bude aktivní v kleci, pokračujte dál.
2) Sedněte si blízko ke kleci a zkuste na ní ze začátku koukat, pak i mluvit. Opět se nesmí bát. Teprve pak pokračujte dál.
3) Zkuste ji nalákat jednou, maximálně dvakrát denně na pamlsek, který budete držet v ruce. Podávejte ho však pouze přes mříž.
4) Zkuste ji nalákat na pamlsek, který budete mít položený na otevřené dlani. Ruku však mějte uvnitř klece, ale nehýbejte jí.
5) Dejte si pamlsek na předloktí a nechte činčilu, aby si na vás sedla.
6) Nyní ji můžete zkusit pustit ven. Nechytejte ji však. Dejte ji ke kleci například stůl, stolek nebo něco podobného. Dbejte na to, aby nespadala na zem. Vyvarujte se prudkých pohybů, ale dejte pozor, aby nespadla na zem. Do klece ji nenahánějte, ale zkuste ji nalákat na pamlsek.
7) Konečně ji můžete pustit po místnosti. Zprvu ale vybírejte místnost spíše menší, kde není příliš míst na schovávání. Zároveň ji ale umožněte přístup do klece nebo do přepravky, aby se mohla v případě potřeby schovat. Posaďte se doprostřed místnosti na zem a pokud možno se příliš nehýbejte. Mluvte na ní a nechejte ji, aby si vás očichávala. Dávejte ji z ruky pamlsky.
8) Pokud se vás jako nehybného už nebojí, můžete se zkoušet po místnosti třeba přecházet. Ale pozor, abyste na ní nešlápli. Činčila je opravdu hbité zvířátko.
Pokud tohle vše dodržíte, je možné, že se skamarádíte. Může to však trvat i několik měsíců. Některé činčily jsou přítulné více, některé méně, ale bát by se neměla žádná.
Od čtvrtka večer přestala přijímat potravu a v sobotu jí začali rodiče dokrmovat nějakou kašičkou (co se dočetli na internetu, nevím přesně jakou) injekční stříkačkou a když se nezlepšila, tak v neděli s ní jeli na pohotovost (víme, že dlouhé hladovění je u činčilek problém a může být fatální). Tam jim veterinářka řekla, že je prej po ní, když nežere. Nakonec jí prý píchla injekci (nevědí co) a mají tam teď jezdit každý den na injekce. Dnes prý již dokonce i sežrala sama něco málo sena a granulky. Do písku se jí chce (To je dobré znamení, ne?) a i ven, ale k rodičům už nemá moc důvěru, protože v jejích očích jí asi trápí a "štěká" na ně a moc k nim nechce. Takže jedu domů já, abychom minimalizovali stres, protože mě znala jako první a mé mě nejraději. Avšak vůbec netušíme, kde mohl vzniknout problém. Načetla jsem spoustu článků o chovu činčil už dávno a snažíme se jimi řídit. Prostředí k životu má skvělé, denně běhá, přičemž dáváme pozor, aby si někde neuzobla něco, co by jí mohlo ublížit, kytky jsou z dosahu úplně.
Krmíme jí především senem, kvůli mikroflóře ve střevech, krmnou směsí pro činčilky, nepřekrmujeme jí, pitný režim dodržujeme, pamlsků dáváme poskrovnu, vyvarujeme se ořechů, kukuřice, slunečnicí apod, co činčilám škodí. Nejraději má sušená jablíčka a sušenou mrkev, bohužel čerstvé ovoce nechce ani ochutnat. Sem tam jí dáme i sušený banán nebo ovesné vločky ale ne moc, protože je to moc kalorické. O zoubky se také staráme, dostává suché větve jedlých stromů, aby si brousila přední zuby, také má i ochucenou sépiovou kost, na broušení zadních zubů má již výše zmíněné seno. Tvrdý chléb bohužel nejí, do toho kousla snad dvakrát v životě. Jo a šípek občas dostane, ale s tím jsme opatrní kvůli chloupkům, které má uvnitř. Vůbec netušíme, co se mohlo stát, nějaký nápad? A jak bychom se o činčilku teď měli starat a čím jí krmit, aby zase začala jíst a bylo jí lépe? Mockrát děkuji za radu! Jsme zoufalí, máme jí teprve půl roku (je jí třičtvrtě roku), ale je to člen rodiny a těžko bychom nesli ztrátu tak brzy po té staré.
chtěla bych se poradit ohledně obrušování zoubků. Mám 14letou činčilku, která teď kvůli zoubkům zhubla ze 480 gramů na 400, takže jí dokrmuji. Teď si ale nejsem jistá, co má větší přednost, jestli hned nechat obrousit zoubky, nebo nějaký ten týden počkat, než trošku díky dokrmování přibere na váze. Přeci jen je jí 14 let a ta váha není nic moc, bojím se, aby zvládla narkózu.
Pokud máte ročního samečka, můžete k němu samozřejmě pořídit dalšího. Důležité je, aby byl ten druhý dospělý a aby v okolí nebyla žádná samice, o kterou by mohli bojovat. Každopádně dodržte karanténu, než je dáte k sobě.
Byli jsme na kontrole u veterinářky a ta říkala, že zoubky má v pořádku. Dostala vitamínovou injekci. Snažíme se jí přikrmovat, ale moc se nám to nedaří. Můžete mi poradit, jak do ní dostat trochu jídla? (/a jaké)
Děkuju
Vlaďka
[142] Pokud jí veterinář dal celkem tři injekce, asi bych mu už moc nedůvěřovala. Správně by činčila injekční narkózu vůbec neměla podstoupit. U takto malého zvířete se těžko odhaduje dávka, která je závislá na hmotnosti. Lepší než injekční narkóza je inhalační. Zkuste se pro příště podívat v okolí, který veterinář ji používá. Zároveň doufám, že veterinář opravdu zuby brousil a neskřípal je. To byl pro činčilu taky nebylo dobře.
Než činčila začne pořádně jíst, může to trvat týden, klidně i dva týdny. Záleží na tom, jak šetrně byl zákrok proveden a co vše ji po něm bolí.
[156] Nervové onemocnění máte vyšetřené? Má dostatek vitamínu B? Stává se to při venčení nebo v kleci? Není v přetopené místnosti? To vše může ovlivnit třes a záchvaty. Pokud ale je rozestup tak velký, nehledala bych v tom nic závažného. Zkuste ještě navíc do napáječky rozpustit B-komplex, hlavně v době po záchvatu.
Nervové onemocnění vyšetřené nemáme. Stává se to v kleci. Mám ji v obývacím pokoji , přetopená místnost určitě není. Ve stresu asi není, ikdyž ji někdy chytne rapl alítá jak blázen :D B-komplex jsem zkusil rozpustit a až teď. O tom jsem nevěděl. Moc díky za rady.
Může mít nějaké nervové problémy. Jak už jsem psala výše, zkuste mu dát do napáječky rozpuštěný B-komplex. Obzvlášť po záchvatu. Zároveň to může být z důvodu přehřátí. Běhá v tu dobu mimo klec? Nemáte přetopenou místnost? Pro jistotu kontaktujte veterináře. Měl by vám poradit, jaké vitamíny a jak často mu můžete dávat, aby byly záchvaty co nejméně.
Pokud měl záchvaty už dříve, je možné, že se jednalo o vrozenou vadu. I činčila může mít například epilepsii. Víc by vám řekla pitva činčily, ale ani při ní nemusí veterinář příčinu objevit. Pak se samozřejmě nabízí otázka, jestli něco nebezpečného nesežral (jedovatá rostlina, chemikálie atd.), případně zásah el. proudem při venčení.
A take mi prijde,ze se k sobe nejak moc maji na to,ze jsou to dva samecci. Porad na sebe skacou zezadu..snad to delaji jen z kamaradske lasky :-D
Dekuji za odpoved
Dobre,zjistim kolik vody ubyde denne. Mockrat dekuji za odpoved
chtěla bych se zeptat - včera jsem měla činčilku venku (dávám jí ven když je hezké počasí) a pravděpodobně mi asi nastydla jak občas zafoukal vítr :( K večeru když jsem jí dávala domů, tak párkrát
zafrkala. Dneska převážně seděla v domečku a podřimovala. Přijde mi, že má trošičku uspaný nosánek, ale výtok nemá. Dávám jí takhle ven už dlouho a tohle se mi stalo poprvé, tak se chci zeptat co mám dělat.
Předem moc děkuji Peťa :)
Nechce ji v klidu. Dopřejte ji dostatek tekutin, stálou teplotu a pokud je zvyklá, dejte jí ještě třeba kousek jablíčka. Jestli máte víc činčil, oddělte ji od ostatních. Pokuste se ji nestresovat a zbytečně s ní nemanipulovat. Kdyby se to během max. dvou nelepšilo, nebo začalo jí téct z očí a z nosu, měla výtok, méně jedla, vyhledejte veterináře. Musel by jí naordinovat ATB a pravděpodobně by doporučil i vitamín C. Činčila může dostat i zápal plic, což je dost nebezpečné.
Každopádně budu doufat, že to mého miláčka přejde.
Ještě jednou děkuji.
do druhej misky som jej nasypala ine zradlo - kym som bola potom prec tak ho preskumala (vyhadzala pritom niektore z misky, tak to viem) a odpila dost z vody
- toto bolo prve zradlo od rana - to je malo
je to tycinka (obycajna alebo cerealna ) asi 1cm hruba a 25cm dlha - byvaju aj ochutene - ja davam samozrejme neochutenu a neposypanu a nie cerealnu
-nie je to sice take tvtde ako chlieb a lahko sa drobi - davaj jej to obcas zchrustat tak 1cm - ale mam to stale po ruke
teraz som jej dala namiesto suseneho jablka(uz ho nechcela) - jablkove pyre zo striekacky
Pyré je dobré na to, aby nezemřela hlady, ale zároveň zkuste i něco na kousání. Třeba i bylinky, trošku ovesných vloček atd.
Přidat komentář