Připojte se do  N O V É  A N K E T Y
Navigace: Činčily > Strava

Strava

ZÁKLADNÍ STRAVA
Činčily jsou zvířata s citlivým zažívací ústrojím, proto musí dodržovat přísnou dietu. Jídelníček každé činčily tvoří granule pro činčily, seno a voda. Činčily se obvykle krmí večer, kdy jsou nejaktivnější.
Granule musí být dostatečné tvrdé, aby si činčila zároveň obrušovala zuby. V případě, že nebude v kleci nic k obrušování, dojte k přerůstání zubů a to může způsobit vážné zdravotní problémy činčily. Nevhodné jsou směsky nebo granule pro jiné hlodavce.
Voda musí být denně čerstvá v umyté napáječce. V nečisté napáječce se tvoří řasy a ty způsobují zažívací problémy činčil. Vodu používejte balenou (ne minerální s bublinkami) nebo převařenou. Pokud máte kvalitní vodu z vodovodu, můžete ji používat i bez převaření.
Seno musí být dobře uleželé a suché. Nedosušené nebo zvlhlé seno je pro činčilu nebezpečné Používejte raději kupované luční nebo horské než usušené doma, pokud máte další zvířata, která by mohla trávu znečistit (pes, kočka, dobytek, ...).

PAMLSKY
Pamlsky činčilám podávejte občas a v malých dávkách. Povolené pamlsky jsou sušená jablíčka, rozinky, svatojánský chléb, sušený šípek, sušené bylinky (sedmikráska, heřmánek, pampeliška, vojtěška, máta), sušený květ růže, sušený ostropestřec nebo sušený lipový květ. Občas mohou dostat i kousek neusušeného oloupaného jablíčka.

NEVHODNÉ A ZAKÁZANÉ DOBRŮTKY
Činčily nesmí nic, co je příliš tučné (oříšky, mandle, ...), příliš sladké (med, tyčinky pro hlodavce), nadýmající (jetel, kapusta, ...) nebo zbytky jídla.

 
© cincilky.zapisnicek.cz - vytvořte si také své webové stránky