Připojte se do  N O V É  A N K E T Y
Navigace: Činčily > Pravidelná kontrola činčil

Pravidelná kontrola činčil

Abyste předešli větším a závažnější zdravotním problémům činčil, rezervujte si jeden den v týdnu na důkladnou prohlídku svých činčil. Při prohlídce činčil postupujte pomalu a pokuste se nebýt nervózní, abyste činčily příliš nevylekali.

Vážení
Každý týden činčilu zvažte na digitální váze a hmotnost si zaznamenávejte. Menší výkyvy hmotnosti kolem 30 g jsou přirozené. Výkyvy kolem 50 g za týden signalizují nějaký problém, který je nutné řešit s veterinářem.

Srst
Zdravé zvíře má hustou, lesklou, hustou a udržovanou srst. Pokud činčila péči o srst zanedbává, může to znamenat vážné zdravotní problém, které je opět dobré řešit s veterinářem. Nebezpečné bývá i vypadávání srsti. U starších činčilek sice může (ale nemusí) být příznakem stárnutí, ale často poukazuje na napadení plísní nebo špatné podmínky chovu.

Zuby
Důležitá je i pravidelná kontrola zubů. Jsou všechny zuby obroušené? Nevyčnívá nějaký zub? Není nějaký zub zlomený? Mají zuby odpovídající oranžovou barvu? Nejsou kolem tlamičky slinky? Pokud přece jen má činčilka zuby přerostlé, zajeďte k veterináři. Pokud by vám nabízel, že zuby uskřípne, popadněte rychle činčilku a pospíchejte pryč. Problém s přerostlými zuby se obvykle léčí zbroušením.

Bobky
Činčily hodně a rády bobkují. Činčilí bobky také patří mezi indikátory zdravotního stavu činčil. Bobky nesmí být měkké a mazlavé. Pokud to u činčily objevíte, nasaďte dietu. Vynechte pamlsky a přidejte ke granulím a senu ovesné vločky a heřmánek. Pokud do tří dnů nedojde ke zlepšení, navštivte veterináře (a nechce si udělat koprologii). Pokud už od prvního dne jsou bobky oslizlé, navštivte veterináře ihned. V případě, že jsou bobky malé a tvrdé nebo činčila téměř nebobkuje, nasaďte dietu v podobě kousku oloupaného jablíčka. Opět platí, že, pokud nedojde během třech dnů ke zlepšení, navštivte veterináře.

Chování činčily
Činčila je aktivní, zvědavá a hravá. Apatická a líná činčila může být znuděná stereotypem svého života nebo častěji nemocná. I agresivní činčila, která kouše a štěká, když se k ní přiblížíte nebo se jí dotknete, bývá nemocná. Okamžitě kontaktujte veterináře.

Celkový stav
Pozornost věnujte také uším, očím, řitnímu otvoru, kulhání, zvukům.

 
© cincilky.zapisnicek.cz - vytvořte si také své webové stránky