Činčily pochází z jihoamerických And. Žijí v nehostinných místech do nadmořské výšky zhruba 500 m n. m. se skalními převisy, řídkou vegetací a velkými teplotními výkyvy.
Původní obyvatelé And chovali činčily na kůži a na maso. Počet činčil se ale značně snížil až po dobytí Ameriky Španěly. Kvůli jednomu kožichu bylo zabito 100 až 200 činčil. Koncem 19. století se objevily pokusy odchovat činčily v zajetí a vrátit je zpět do přírody. Ukázalo se ale, že už je pozdě, a tak volně v přírodě žije jen několik málo exemplářů.
V současné době jsou činčily často chované v zajetí. V menších počtech kusů tvoří součást rodin, kde mají funkci domácích mazlíčků. Ve větších počtech kusů jsou chovány na farmách zaměřených na získávání kožešin. Přestože jsou činčily chované v zajetí, nejsou ještě považovány za zvířata domestikovaná, ale divoká.
Činčily patří do řádu hlodavců (Rodentia), podřádu morčatovci (Caviomorpha) a čeledi činčilovití (Chinchillidae). Jsou známé dva druhy činčil - činčila dlouhoocasá (vlnatá) a činčila krátkoocasá. Doma chované činčily patří k činčilám dlouhoocasým.
Činčily se dožívají 10 - 15 let, v některých případech se činčily dožily věku i přes 20 let.
V posledních letech se podařilo vyšlechtit několik barevných mutací z původní varianty zvané standard grey: black velvet, Wilson white, hetero beige, black ebony, afro violet, homo beige, brown velvet, ebony white cross, sapphire, royal blue, pink white, white mozaik, silver mozaik a mnoho dalších.