Připojte se do  N O V É  A N K E T Y
Navigace: Činčily > Stavba těla

Stavba těla

Činčila je charakteristická mohutnými zadními končetinami, krátkými předními končetinami, korálkovýma očkama, velkýma ušima, dlouhým ocasem a dlouhými vousky.

Sluch
Sluch je nejlépe vyvinutým smyslem činčil. Uši jsou mimořádně pohyblivé, aby zachytily co nejvíce zvukových signálů. Velké uši jsou také důležité pro regulaci tělesné teploty.

Čich
Čich mají činčily také dobře vyvinutý. Používají ho mimojiné k navazování kontaktů. Činčily pro svůj čich nemají rády výrazné pachy různých osvěžovačů, deodorantů apod.

Zrak
Jelikož je činčila noční zvíře, jsou oči přizpůsobeny špatným světelným podmínkám. Přesto činčily příliš dobře nevidí. Mají špatné prostorové vidění a špatně odhadují vzdálenosti. Částečně je tento handicap snížen posazením očí. Činčily mají oči posazené od sebe, což jim umožňuje pohled kolem sebe.

Hmatové vousky
Dlouhé hmatové vousky umožňují činčilám orientovat se za tmy v úzkých spárách. Hmatové vousky díky propojení kořeny s velkým počtem nervů mohou zachytit i nejmenší vibrace vzduchu.

Zadní končetiny
Zadní končetiny slouží k pohybu i ke stabilitě. Činčila díky nim dokáže vyskočit poměrně vysoko a daleko. Délka končetin zároveň činčile umožňuje poměrně dlouho panáčkovat.

Přední končetiny
Přední končetiny slouží k přidržení se, k uchopení potravy a k tělesné hygieně.

Ocas
Ocas činčily využívají jako kormidlo při skocích a k udržení rovnováhy při panáčkování.

Srst
Srst činčil je hustá a jemná. Činčila si srst udržuje koupáním v písku (speciální písek pro činčily). Srst by měla být čistá a bez chomáčků.

Zuby
Zuby si činčily musí neustále obrušovat hlodání a přežvykováním. Z tohoto důvodu v každé kleci by měl být minerální kámen nebo větvičky. Zuby činčily mají žlutou až oranžovou barvu.

 
© cincilky.zapisnicek.cz - vytvořte si také své webové stránky