Připojte se do  N O V É  A N K E T Y
Navigace: Činčily > Než si pořídím činčilu

Než si pořídím činčilu

1) Vydržím se tolik let starat o zvířátko?
Činčila se dožívá věku 10 - 15 let, někdy věku až přes 20 let!

2) Dokážu se přizpůsobit režimu činčily?
Činčila je noční zvíře! V noci je nejaktivnější a tropí hluk, ve dne potřebuje klid na spaní.

3) Mám dostatek prostoru a financí k zajištění spokojenosti činčily?
Činčila potřebuje prostornou a vysokou klec s dostatečným vybavením (viz Bydlení) a prostor, kde ji budu moci pravidelně pouštět.

4) Dokážu se přenést přes zničené zařízení bytu?
Činčila je hlodavec, tzn. ráda hlodá. Ničí vše, co je kolem ní - nábytek, kabely, rostliny atd. Činčila se nedá vychovat.

5) Opravdu nepotřebuji mazlíčka, ale jen kamaráda?
Činčila není zvíře na mazlení. Sice se občas nechá pohladit nebo podrbat, ale nikdy nebude přítulná jako například kočka, morče nebo králík. Ráda běhá, je divoká.

6) Mám doma malé děti?
Činčila není vhodné zvířátko pro malé děti, které hledají mazlíčka. Je značně temperamentní a v případě obrany kouše.

7) Není v rodině nikdo alergický?
Alergie na činčilí srst sice není příliš obvyklá, ale činčila potřebuje seno (alergen) a koupací písek, který práší (alergen).

8) Mám doma jiná zvířátka?
Činčila je noční zvíře, proto není vhodné chovat ji společně s morčaty nebo králíky, kteří jsou aktivní ve dne. Problém je i s rozdílnou potravou. Ani papoušek ve stejné místnosti činčile radost neudělá. Jsou sice případy, kdy si činčila rozumí i s kočkou nebo se psem, ale není dobré na toto spoléhat.

9) Dokážu odolat smutnému a milému pohledu činčily?
Aby byla činčila zdravá, musí dodržovat přísnou dietu (viz Strava), tedy dostávat jen minimum povolených pamlsků. Roztomilý činčilí kukuč však přímo svádí činčilu rozmazlovat, což není správné.

10) Jednoho mazlíčka nebo pár?
Činčily jsou společenská zvířata. Je sice možné chovat jen jednu činčilu, ale kamarád ji chybí. O to víc je potřeba se ji věnovat.
Při chování páru (samička + sameček) se brzy objeví problém mláďat. Činčilí samice může mít ročně dva až tři vrhy a při každém vrhu jedno až tři mláďata. Problém mladých je možný řešit kastrací samce (lepší inhalační narkóza než injekční).
Chování dvou činčil stejného pohlaví může být zprvu problematické. Každá činčila si chrání své teritorium a nerada k sobě pouští jinou činčilu. Pro chovatele to vyžaduje dost trpělivosti.

 
© cincilky.zapisnicek.cz - vytvořte si také své webové stránky